NowoczesnaPL odpowiedzią na myśli nowoczesnych Polaków?

dodano: 
03.06.2015
komentarzy: 
1

Zapytani przez nas specjaliści są zgodni, że na scenie politycznej jest miejsce dla stowarzyszenia NowoczesnaPL, a  10-cio procentowe poparcie w sondażach to bonus za nowość. „Polacy stracili nadzieję na zmiany, których oczekują. Przez to szukają innych graczy, którzy mają więcej wiarygodności w tym obszarze” – dodaje Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP.

 

Stowarzyszenie NowoczesnaPL zaczęło swoją działalność w kwietniu 2015 roku. Jej prezes, Ryszard Petru, poinformował wówczas, że projekt ma pełnić funkcję thinku tanku „To pierwszy etap ku Polsce nowoczesnej, przedsiębiorczej i praworządnej” – napisał w liście skierowanym do dziennikarzy.  Petru, na co dzień Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, zaprosił do współpracy między innymi Leszka Balcerowicza. O planach  względem stowarzyszenia poinformował także kilka dni temu na antenie TVN24.: „Biednym ludziom trzeba dawać wędkę, a nie jałmużnę. Godności nie daje 1 maja, tylko dobra płaca”. W sondażu Millward Brown dla Faktów TVN ugrupowanie zyskało już 10 proc. poparcia. NowoczesnaPL  chciałaby mówić o tym, jak pieniądze zarabiać, a nie wydawać. Czy wyraża tym samym myśli nowoczesnych Polaków? 

Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP Poland

Wyniki sondażowe dla partii NowoczesnaPL wcale mnie nie zaskakują. Można się było spodziewać, że po pierwszej turze wyborów prezydenckich Platforma Obywatelska drastycznie straci poparcie. Myślę, że PO będzie miało problem z przebiciem się na poziomie pięciu procent poparcia. To dlatego, że partia rozsypała się programowo. Wyborcy, którzy stali za Platformą, popierali program zmian. I teraz, kiedy ten program po wyborach prezydenckich został odrzucony, Polacy stracili nadzieję na zmiany, których oczekują. Przez to szukają innych graczy, którzy mają więcej wiarygodności w tym obszarze. Prawdopodobnie 80 proc. wyborców PO to potencjalni wyborcy NowoczesnejPL.

Krytyka z prawej strony sceny politycznej tylko będzie sprzyjać i nabijać głosy NowoczesnejPL. To dlatego, że wybierają ją osoby, które ewidentnie nie są zwolennikami prawicy. Nie mylmy także ostatniego wyniku Andrzeja Dudy z poparciem elektoratu prawicowego. Wyborcy, którzy oddali głosy na kandydata PiS-u zrobili to w  proteście  przeciwko establishmentowi reprezentowanym przez Bronisławowi Komorowskiemu.  Dlatego im bardziej prawica będzie biła w bęben, tym bardziej reszta elektoratu będzie zwracała uwagę na to, że jest w Polsce partia, która ma poglądy bardziej liberalne i wydaje mi się, że ta przestrzeń dla nich na polskiej scenie politycznej jest spora. 

Jakub Dmitrowski, Partner Strategiczny Smart-Media

Wśród obecnego elektoratu można wyodrębnić grupę, która jest zainteresowana trochę bardziej liberalnymi rozwiązaniami, mimo że liberalizm w Polsce jest raczej źle kojarzony. NowoczesnaPL jest wybijającą się na tle innych propozycją, która przyciąga elektorat młody, wykształcony, ambitny i świadomy. Postać Leszka Balcerowicza to już swego rodzaju ikona, Ryszard Petru z kolei jest osobą kojarzoną przede wszystkim w kręgach zainteresowanych ekonomią, znaną wśród osób, które mają wiedzę z zakresu zarządzania finansami – to oczywiście także ma znaczenie. Przekaz mediów prawicowych, mówiący, że NowoczesnaPL to tylko „przemalowana” PO oczywiście może być dla niektórych przekonujący, ale nie da się teraz przewidzieć, czy zaszkodzi to nowej partii, a także jaki jest rzeczywisty potencjał tego ruchu – to pokażą wybory

Wojciech Szalkiewicz, specjalista ds. marketingu politycznego, Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzana im. prof. T. Kotarbińskiego

Partia ma szansę zaistnieć, bo zagospodarowuje ten obszar, który nazwałbym obszarem Unii Wolności, a więc: partii inteligenckiej, przedsiębiorców,  klasy średniej i liberalnej w kategoriach ekonomicznych. Tu rzeczywiście kiedyś ten obszar zagospodarowywała Platforma Obywatelska, która teraz odeszła bardziej w stronę lewicy. W związku z tym tu pojawiła się próżnia i jest to rzeczywiście nisza rynkowa. Te 10 proc. z ostatnich sondaży no to jest tradycyjny bonus za nowość. Każda partia w zasadzie pojawiająca się na rynku dostaje coś takiego. Pytanie: co dalej? Ostatnie wybory prezydenckie pokazały, że potrzeba profesjonalizacji w zakresie działalności partyjnej. Jeżeli uda się Ryszardowi Petru stworzyć tego nowoczesną kulturę partyjną to jak najbardziej NowoczesnaPL może odnieść sukces.  Przy czym tu pojawiają się wątpliwości czy będzie on na tyle charyzmatycznym liderem, który byłby w to wszystko pociągnąć - co do tego mam wątpliwości. Jest to przede wszystkim ekonomista, profesor i on niekoniecznie musi się odnaleźć na rynku politycznym.

(mw, mb)

komentarzy:
1

Zobacz także...

Jest złota zasada w PR-ze. Przeprosiny muszą być szczere i nie może być żadnego „ale” - eksperci oceniają reakcję Ryszarda Petru po sylwestrowym kryzysie...

O planowanej zmianie poinformował Zbigniew Gryglas, poseł partii – podaje rp.pl...

W protestacyjnych „godzinach szczytu”  Petru wyleciał do Portugalii. W tym czasie jego partyjni koledzy protestowali w Sejmie, dlatego już po powrocie do Polski szef Nowoczesnej przyznaje: „to była niezręczność”...

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
03.06.2015
13:53:48
oopsiak
(03.06.2015 13:53:48)
Ja rozumiem, że najłatwiej zrobić "copy-paste", jak się dostanie odpowiedź, ale mogliście już zmienić "niezależna.pl" na "nowoczesnaPL"... Tym bardziej, że różnica jest dość istotna.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin