niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataNowy Jork z zakazem „uzależniających kanałów” dla nastolatków

Nowy Jork z zakazem „uzależniających kanałów” dla nastolatków

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul podpisała dwie ustawy, które mają za zadanie chronić dzieci i nastolatków przed szkodliwymi działaniami mediów społecznościowych – informuje theverge.com. 

Czytaj też: Nowy Jork podjął działania w celu ograniczenia dzieciom dostępu do „uzależniających kanałów”

Jedną z ustaw jest Stop Addictive Feeds Exploitation (SAFE) for Kids Act. Będzie ona wymagać zgody rodziców na korzystanie z „uzależniających kanałów”, czyli algorytmicznych kanałów informacyjnych, których treści są podsuwane na podstawie informacji o użytkowniku lub jego urządzeniu, przez dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia – czytamy. 

Druga ustawa, New York Child Data Protection Act, miałaby za zadanie ograniczyć zarówno gromadzenie danych o nieletnich bez ich zgody, jak i sprzedaż takich informacji. Nie wymagałaby ona jednak weryfikacji wieku. Jak podaje źródło, ustawa ta ma wejść w życie za rok. 

Przypomnijmy, że jakiś czas temu działania w celu ochrony dzieci w internecie podjęła także Floryda. Stan ten wprowadził nowe prawo, zgodnie z którym dzieci w wieku od 14 do 15 lat muszą otrzymać pisemną zgodę rodzica na korzystanie z profili w mediach społecznościowych. Osoby poniżej 14 roku życia mają natomiast całkowity zakaz korzystania z tego typu serwisów. 

Jak przekazali autorzy nowojorskiej ustawy SAFE for Kids Act, jej celem jest „ochrona zdrowia psychicznego dzieci przed uzależniającymi kanałami wykorzystywanymi przez platformy mediów społecznościowych oraz przed zakłóceniami snu spowodowanymi nocnym korzystaniem z mediów społecznościowych”. Oprócz ograniczeń dotyczących „uzależniających kanałów” ustawa ta zabraniałaby bowiem wysyłania przez platformy społecznościowe powiadomień do nieletnich pomiędzy północą a szóstą rano bez zgody ich rodziców – dowiadujemy się. (ao)

Źródło: theverge.com, New York bans ‘addictive feeds’ for teens, Lauren Feiner, 20.06.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj