.

 

Wynagrodzenie najważniejszą kwestią w pracy dla pokolenia Z. Badanie Pracuj.pl

dodano: 
07.06.2024
komentarzy: 
0

52 proc. badanych z grupy wiekowej 18-24 lata wskazuje, że najważniejsze w rozwoju przyszłej kariery są kompetencje miękkie, takie jak empatia, komunikatywność i efektywna praca w grupie – wynika z badania Pracuj.pl „Pokolenie Z w pracy”, które pokazuje, jakie kompetencje młodzi profesjonaliści uznają za najbardziej wartościowe oraz jakie benefity są dla nich obecnie kluczowe przy wyborze pracodawcy. 

Pracuj.pl podkreśla, że ostatnie lata zasadniczo zmieniły oczekiwania młodych profesjonalistów względem rynku pracy. Dorastające w epoce cyfrowej pokolenie Z zaznacza, jak ważne są dla niego relacje z przyjaznym i zmotywowanym zespołem czy work-life balance. Ponadto, jego przedstawiciele coraz śmielej komunikują swoje oczekiwania dotyczące benefitów, które mają wpływ na ich codzienne życie i samopoczucie. 

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Nowe pokolenie pracowników zdaje sobie sprawę, że zdolność do efektywnej komunikacji, współpracy i adaptacji w dynamicznie zmieniającym się świecie zawodowym jest tak samo ważna, jak znajomość nowoczesnych narzędzi. 49 proc. młodych respondentów podkreśla znaczenie kompetencji miękkich dla rozwoju ich ścieżek zawodowych. Jako kluczowe wskazują oni takie umiejętności jak empatia, komunikatywność czy efektywna praca w grupie. 

Badanie pokazuje, że dla 42 proc. respondentów istotna jest także znajomość języków obcych. Może to świadczyć o rosnącej wśród młodych ludzi świadomości globalizacji rynku pracy, a także o ich aspiracjach do budowania kariery nie tylko na poziomie krajowym, ale i międzynarodowym. Pokolenie Z zdaje więc sobie sprawę, że znajomość języków obcych może otworzyć przed nimi nowe możliwości zawodowe i pozwolić na efektywniejszą komunikację. 

Czytaj też: Zbliża się 3. edycja targów pracy i praktyk „PRaktycznie do Pracy”

Ważne dla młodych ludzi są również umiejętności specjalistyczne, czyli wiedza i kursy branżowe. Taką odpowiedź wskazało 42 proc. badanych w wieku 18-24 lata i 41 proc. badanych w wieku 25-34 lata. Według Pracuj.pl, zdaniem respondentów jeden z fundamentów sukcesu stanowią zrozumienie specyfiki branży, znajomość najnowszych trendów oraz posiadanie aktualnych certyfikatów i ukończonych kursów specjalistycznych.

37 proc. badanych uważa, że istotne są też kompetencje cyfrowe, takie jak znajomość programów i narzędzi cyfrowych. W większym stopniu konieczność posiadania tej umiejętności podkreślają jednak respondenci w wieku 25-34 lata. Spośród nich aż 40 proc. osób wskazało ją jako kluczową w ich przyszłej karierze. W przypadku badanych w wieku 18-24 lata odsetek ten wynosi 30 proc. 

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Z badania wynika, że dla 57 proc. respondentów najważniejsze w pracy jest odpowiednie wynagrodzenie. 41 proc. osób wskazało natomiast stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia, a 29 proc. przyjazny i zmotywowany zespół. Wśród innych istotnych dla młodych ludzi kwestii związanych z miejscem pracy są m.in. work-life balance (28 proc.), możliwości rozwoju zawodowego (28 proc.), elastyczny grafik (24 proc.), odpowiedni tryb pracy (20 proc.) czy dostęp do finansowanych kursów i szkoleń (16 proc.). 

(ao)

O badaniu: Badanie „Pokolenie Z w pracy” zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 721 Polaków w wieku 18–34 lata. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających. 

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin