sobota, 28 czerwca, 2025
Strona głównaAktualnościOstatni pocałunek - Benetton bez wizerunku papieża

Ostatni pocałunek – Benetton bez wizerunku papieża

Benetton wykorzystał wizerunek papieża do swojej kampanii walki z nienawiścią. Fotomontaż z Benedyktem XVI całującym imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba Watykan uznał jednak za „prowokację” i „brak szacunku” dla głowy Kościoła. W związku z tym włoska firma odzieżowa zrezygnowała z pomysłu.

Watykan zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko firmie, a jej rzecznik zaraz po wyjściu sprawy na jaw zapewniał: „Jest nam przykro, że wykorzystanie wizerunku papieża i imama zraniło wrażliwość wiernych. (…) Na potwierdzenie naszych uczuć postanowiliśmy natychmiast wycofać ten obraz” . Rzeczywiście, obraz wycofano, jeszcze zanim kampania, zainaugurowana w Paryżu, trafiła do mediów i na billboardy. Mimo to, kilka pierwszych plakatów pojawiło się w środę w Rzymie, Mediolanie, Tel Awiwie, Nowym Jorku i w stolicy Francji. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Jak podaje Puls Biznesu, rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi wyraził „zdecydowany protest przeciwko niedopuszczalnemu wykorzystaniu wizerunku papieża, zmanipulowanemu i instrumentalnie użytemu”. Dodał także, że Watykan powinien odpowiednio zadziałać, by zagwarantować papieżowi ochronę wizerunku. Całe zamieszanie nazwał „prowokacją” i „obrazą uczuć wiernych”.

Tymczasem na zmontowanych przez Benetton fotografiach pocałunkami wymieniają się także: premier Izraela Benjamin Netanjahu i lider Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, prezydent USA Barack Obama i przywódca Chin Hu Jintao, prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel. W oświadczeniu firmy na ten temat czytamy: „Podczas gdy globalna miłość jest wciąż utopią, choć jest wartością, zachęta do tego, by nie nienawidzić, by zwalczać kulturę nienawiści jest ambitnym, lecz realistycznym celem”.(es)

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj