.

 

Papierowe słomki bardziej szkodliwe niż plastikowe?

dodano: 
31.08.2023
komentarzy: 
0

Badanie opublikowane w sierpniu 2023 w czasopiśmie „Food Additives and Contaminants” wykazało, że większość testowanych słomek papierowych zawierała syntetyczne chemikalia. Wykryte w rurkach substancje poli- i perfluoroalkilowych (PFAS) nie rozkładają się ani w organizmie człowieka, ani w środowisku – podaje fortune.com.

Firmy od kilku lat praktykują zmiany w postaci rezygnacji z plastikowych opakowań i słomek na rzecz ich papierowych odpowiedników. Na taki ruch zdecydowały się wspomniane już na stronie marki m.in. amerykańska sieć hoteli Marriott, sieć kawiarni Starbucks czy producent batonów Mars. Okazuje się jednak, że w tym przypadku papier może nie być najlepszą alternatywą.

Czytaj też: Marriott International wycofuje plastikowe słomki i mieszadełka do drinków ze swoich hoteli i kurortów

"Słomki wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak papier i bambus, są częściej reklamowane jako bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Jednak obecność PFAS w tych słomkach oznacza, że niekoniecznie jest to prawdą” – informuje w komunikacie prasowym dr Thimo Groffen, autor badania i naukowiec zajmujący się środowiskiem na Uniwersytecie w Antwerpii, cytowany przez źródło.

Naukowcy wybrali do badania 39 słomek z supermarketów, sklepów z zabawkami, sieci fast-food, drogerii oraz sklepów e-commerce w Belgii, które były wykonane z papieru, bambusa, szkła, stali nierdzewnej lub plastiku. Odkryto, że 90 proc. słomek papierowych zawierało PFAS i był to największy procent spośród wszystkich innych przebadanych rurek – czytamy.

Czytaj też: Mars testuje papierowe opakowania batonów

Jak wspomina źródło, według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) niewielkie ilości substancji poli- i perfluoroalkilowych nie stanowią zagrożenia. Niebezpieczne dla zdrowia może być jednak ich nagromadzenie w organizmie.

Naukowcy zaznaczają, że ilość PFAS wykrytych w słomkach była ogólnie niska. Postawiono również hipotezę, że do wykrycia szkodliwych substancji w bambusowych i papierowych słomkach mogła doprowadzić zanieczyszczona gleba, z którą miały styczność podczas produkcji – czytamy.

"Obecność PFAS w papierowych i bambusowych słomkach pokazuje, że niekoniecznie są one biodegradowalne. Nie wykryliśmy żadnych PFAS w słomkach ze stali nierdzewnej, więc radziłbym konsumentom używać tego typu słomek - lub po prostu unikać używania słomek w ogóle" – mówi Groffen, na którego słowa powołuje się fortune.com. (ao)

Źródło:

fortune.com, Paper straws are more likely to contain harmful forever chemicals than plastic straws, new research finds, 25.08.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin