Polacy i Węgrzy największymi zwolennikami Unii na mapie eurosceptycznej Europy

dodano: 
14.06.2016
komentarzy: 
0

Badanie Pew Research Center pokazuje, że eurosceptycyzm nasila się nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w Europie. Wyjątkiem jest tu m.in. Polska, która wciąż ocenia instytucję dobrze.

23 czerwca Wielka Brytania będzie głosować w referendum, czy pozostanie w Unii Europejskiej. Brytyjczycy pójdą do urn w czasie, gdy eurosceptycyzm nasila się nie tylko tam, ale w całej Europie. Respondenci badania Pew Research Center wskazują, że wśród 10 tysięcy osób pochodzących z 10 krajów unijnych, tylko 51 proc. ankietowanych wyraziło pozytywną opinię na temat instytucji Unii Europejskiej, 47 proc. -  negatywną.

Większość ankietowanych chciałaby także, aby pewne kompetencje scedowane w ręce Brukseli wróciły do gestii rządów ich państw (42 proc.). Jedynie 19 proc. twierdzi, że siła Brukseli powinna się zwiększyć, z kolei 27 proc. Europejczyków popiera status quo. Co ciekawe, mimo rozszerzającego się eurosceptycyzmu, dominuje przekonanie, że jeśli Brytyjczycy wyjdą z Unii to zaszkodzi to pozostałym jej członkom (70 proc. odpowiedzi). Tylko 16 proc. popiera wyjście Wielkiej Brytanii z UE.
Jakie są przyczyny pogłębiającego się eurosceptycyzmu w Europie? Ankietowani wskazywali na kryzys uchodźczy, w ramach którego zaledwie w 2015 roku na teren UE dotarło aż milion przybyszów. Europejczycy bardziej niż napływem migrantów, sfrustrowani są jednak reakcją Brukseli na kryzys. Do najbardziej zdegustowanych unijną polityką w sprawie kryzysu migracyjnego należą Grecy (94 proc. ankietowanych), Włosi (77 proc.) oraz Szwedzi (88 proc.).

Co ciekawe, aż 72 proc. Polaków deklaruje swój pozytywny stosunek do Unii Europejskiej. Euroentuzjastami mogą się także nazwać Węgrzy (61 proc. odpowiedzi).

Wynik naszego kraju był jednak wyższy po pierwszych latach od przystąpienia do struktur Unii – w 2008 roku pozytywne opinie na jej temat dotyczyły aż 83 proc. odpowiedzi. Unia jest zdecydowanie bardziej popularna wśród młodych obywateli w wieku 18-34 lat niż wśród osób po 50-tce. Ta luka pokoleniowa jest najbardziej widoczna we Francji. Unię popiera tu 56 proc. młodych i zaledwie 31 proc. starszych. Duże różnice w poglądach osób w tych grupach notuje się też w Wielkiej Brytanii, Holandii, Polsce i Niemczech.

Ten ideologiczny podział przejawia się także w poglądach zwolenników partii politycznych. W Polsce 45 proc. zwolenników PiS i 20 proc. zwolenników PO chce, by zmniejszyć wpływ polityki UE na Polskę. (mw)

Pełny raport dostępny jest tutaj.

Metodologia:

Badanie Pew Research Center przeprowadzono w dniach  4 kwietnia - 12 maja 2016 wśród 10 krajów UE spośród 10,491 respondentów.

 

Źródło:

pewglobal.com, Euroskepticism Beyond Brexit, 07.06.2016
komentarzy:
0

Zobacz także...

Zapytaliśmy ekspertów, jak oceniają  działania komunikacyjne prowadzone w Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem...

Wielka Brytania jest drugim największym rynkiem zbytu samochodów, ustępując miejsca tylko rynkowi niemieckiemu. Jak zareaguje branża w związku z nadchodzącymi zmianami czytamy w portalu interia.motoryzacja.pl...

Czy krytyka adresowana do greckich polityków i samych Greków oparta jest na faktach, czy raczej wynika z utrwalonych stereotypów i złego wizerunku tego kraju?

Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin