Polacy na home office preferują luźniejszy strój

dodano: 
12.02.2021
komentarzy: 
0

Niemal 2 na 3 Polaków ubiera się podczas pracy z domu mniej formalnie niż do siedziby firmy – wynika z badania Pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy”. Okazuje się, że ponad 40 proc. zdarzyło się pracować na home office w dresie albo piżamie. Pracownicy oczekują też większej swobody ubioru w firmach.

Z badania wynika, że 56 proc. Polaków ma za sobą doświadczenia pracy zdalnej. 35 proc. ankietowanych pracuje obecnie w tym modelu obecnie – w całości lub hybrydowo. Oznacza to, że home office to zjawisko znane w praktyce ponad połowie respondentów. Ponad 2/3 badanych przyznaje, że w domu pracuje w mniej formalnym stroju niż w biurze, 42 proc. deklaruje nawet, że jest to „zdecydowanie mniej” formalny ubiór.

Czytaj także: Jak PR-owcy pracują zdalnie

Źródło: pracuj.pl

Jak czytamy, dla 7 na 10 badanych praca w stroju takim jak piżama czy dres nie jest niczym nagannym. Jedynie co trzeci badany jest zdania, że ubiór ma wpływ na efektywność w pracy – podaje Pracuj.pl. Tylko 27 proc. uważa, że praca w innym stroju niż biurowy to coś złego.

„Jak zauważa Michał Kędziora, ekspert mody męskiej i autor bloga Mr Vintage, sytuacja długotrwałej popularności pracy zdalnej przekłada się bezpośrednio na zainteresowanie odzieżą domową” – czytamy w badaniu.

Bardziej formalne stroje pojawiają się podczas home office, gdy zachodzi potrzeba kontaktu z innymi osobami, w szczególności tymi na wyższych stanowiskach lub spoza organizacji. Połowa respondentów wymienia trzy sytuacje, kiedy ubiera się bardziej elegancko podczas pracy z domu – są to rozmowy kwalifikacyjne wideo i wirtualne spotkania z przełożonym lub menedżerem (po 53 proc.), a także konferencje z klientem lub kontrahentem (50 proc.). Rzadziej na decyzję o bardziej formalnym ubiorze wpływają spotkania ze współpracownikami tego samego szczebla (35 proc.) czy webinaria oraz konferencje biznesowe (31 proc.).

Zobacz też: Praca zdalna nie musi wykluczać wspólnie wypitej kawy

W badaniu czytamy, że praca zdalna poluzowuje zasady zawodowego dress code’u jednak zjawisko nie jest związane jedynie z pracą z domu, która nasiliła się w związku z pandemią. Pracuj.pl podaje, że według badań przeprowadzonych w połowie 2019 roku już wtedy 7 na 10 Polaków twierdziło, że cechą idealnego miejsca pracy jest swoboda ubioru, z zachowaniem odpowiednich granic i zasad. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin