.

Polska Fundacja Narodowa przegrała w sądzie z dziennikarzem Janem Kunertem

dodano: 
11.04.2018
komentarzy: 
0

Jan Kunert, dziennikarz Polsat News, wygrał w sądzie z Polską Fundacją Narodową – podaje polsatnews.pl. PFN odmówiła pracownikowi stacji informacji o rejestrze zawartych umów. Fundacja argumentowała swoją decyzję tym, że jest „podmiotem prywatnym utworzonym przez Fundatorów (...) i nie ma znaczenia, że Fundatorami są spółki Skarbu Państwa” – czytamy. Dziennikarz postanowił więc wnieść sprawę do sądu. Jak czytamy dalej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację pracownikowi Polsat News.

Sąd zwrócił uwagę, że PFN została założona przez 17 spółek nadzorowanych przez Skarb Państwa, a jej inicjatorem był polski rząd. Fundacja dysponuje więc majątkiem publicznym – źródło przedstawia argumenty przywołane przez WSA.

„Na wiele działań podejmowanych przez Fundację jest wymagana zgoda dwóch ministrów, a w związku z tym widać, że poprzez swoich ministrów rząd polski zachował możliwości kontroli i wpływania na funkcjonowanie Fundacji” – polsatnews.pl przywołuje wypowiedź sądu.

Zgodnie z powyższym, PFN została uznana za podmiot zobowiązany do rozpoznawania wniosków o dostęp do informacji publicznej.

Do sprawy odniosła się też sama Fundacja, która w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze napisała, że uznaje wyrok. „W ocenie PFN to dobra decyzja, która znacząco ułatwi jej funkcjonowanie w przestrzeni publicznej i pozwoli na uporządkowanie oraz usprawnienie komunikacji z mediami” – czytamy w komunikacie.

PFN pisze, że do tej pory miala obawy, które dotyczyły możliwości wstąpienia na drogę sądową oraz odszkodowawczą przez podmioty, z którymi Fundacja zawierała umowy. Jak uzasadniono dalej, mogłoby to narazić jej majątek, jak również istotny dla państwa i obywateli projekt promocji Polski i jej wizerunku – czytamy dalej.

„Skoro Sąd stwierdził, że Fundacja przez pryzmat wpływu na organy Fundacji ze strony Ministrów jest Fundacją podlegającą ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz stwierdził, że co prawda nie posiada środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych to jednak można przyjąć, że »gospodaruje majątkiem publicznym« i »wykonuje zadania publiczne«, to wnioski o dostęp do informacji publicznej będą przez Fundację rozpoznawane” – napisano w dalszej części oświadczenia.

Źródło: twitter.com/Fundacja_PFN

(pp)

Źródło:

polsatnews.pl, Dziennikarz Polsat News wygrał z Polską Fundacją Narodową. PFN musi ujawnić, z kim zawarła umowy, grz/dro, 10.04.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin