.

 

Polska na ostatnim miejscu pod względem odpowiedzialnego inwestowania

dodano: 
08.10.2012
komentarzy: 
1

Aktywa polskich funduszy, stosujących strategie odpowiedzialnego inwestowania (SRI), wynoszą nieco ponad 5 mld zł. Oznacza to, że Polska znajduje się na ostatnim miejscu w europejskim rankingu – wynika z badania „European SRI Study 2012”.

W zestawieniu Eurosif Polska znalazła się na ostatniej pozycji pod względem wartości zarządzanych aktywów w każdej ze strategii SRI (wśród 14 przebadanych europejskich krajów). Polski rynek SRI wynosi 5,23 mld zł, co stanowi ok. 0,3 proc. całego rynku finansowego w kraju. W strukturze odpowiedzialnych inwestycji jednoznacznie dominują te oparte na strategii Wykluczenia (wykluczenie ze spektrum inwestycyjnego określonych spółek, sektorów lub krajów, jeśli są one zaangażowane w konkretną działalność, np. produkcję papierosów). Dodatkowo, dwa fundusze w Polsce stosują w sposób łączny strategie: Selekcja liderów ESG, Selekcja oparta na normach i Integracja ESG.

„Niezbędna jest też szersza edukacja klientów funduszy w zakresie odpowiedzialnych inwestycji, aby swoimi decyzjami inwestycyjnymi »wymuszali« tworzenie odpowiedzialnych funduszy. Do szybszego rozwoju rynku SRI przyczyniłoby się też z pewnością zaangażowanie zagranicznych instytucji, takich jak Aviva, AXA, KBC czy UBS, które są sygnatariuszami PRI - Zasad Odpowiedzialnego Inwestowania i obecnie wprowadzają już te zasady w innych krajach. Z kolei spółki powinny poprawić poziom prezentowania swoich danych pozafinansowych tak, aby fundusze mogły dokonywać decyzji inwestycyjnych w oparciu o jak najlepsze i najpełniejsze informacje” – powiedział Robert Sroka z firmy doradczej Accreo Taxand.

W badaniu europejskiego rynku odpowiedzialnych inwestycji „European SRI Study 2012” wzięło udział 14 europejskich krajów. Koordynatorem polskiej części badania była firma doradcza Accreo Taxand. (kg)

komentarzy:
1

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
08.10.2012
13:18:03
Jasio
(08.10.2012 13:18:03)
No proszę... gdy w czasie reformy emerytalnej w PL założono katolicki fundusz emerytalny, który miał inwestować w branże działające zgodnie z etyką chrześcijańską (co wyklucza np. przemysł tytoniowy, wódczany i zbrojeniowy), to sporo mediów śmiało się z nich do rozpuku. A tymczasem teraz ten sam pomysł pod inną nazwą wraca w mainstreamie.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin