.

Ruszyła kampania „Badaj Się i Lecz!”

dodano: 
23.09.2020
komentarzy: 
0

We wrześniu 2020 roku ruszyła kampania edukacyjna „Badaj Się i Lecz!”. Akcja ma uświadomić Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, wczesne rozpoznanie czy rozpoczęcie leczenia są bardzo ważne także podczas pandemii koronawirusa. Jak mówią organizatorzy, choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory czy choroby płuc nie poczekają, aż pandemia ustąpi, dlatego nie można zwlekać ze skorzystania z teleporady lub wizyty u lekarza.

Dowiadujemy się, że część pacjentów w czasie zagrożenia koronawirusem unika lekarzy, przychodni i szpitali, jednak pomocnym narzędziem okazały się teleporady. Ta forma kontaktu „na odległość” może sprawiać trudności szczególnie starszym pacjentom, którzy dolegliwości wolą czasem „przeczekać w domu”, zamiast szukać porady lekarskiej.

„Apeluję do osób, które obserwują u siebie niepokojące objawy, o kontakt z lekarzem rodzinnym” – mówi Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. „Choroby cywilizacyjne – m.in. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia – nie czekają na koniec pandemii, wymagają diagnozy, a schorzenia już rozpoznane – kontroli i leczenia. My, lekarze rodzinni jesteśmy dla Państwa, zapraszamy do korzystania z teleporad oraz wizyt osobistych w placówkach ochrony zdrowia” – dodaje.

„W przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe” – komentuje natomiast Jakub Gierczyński, ekspert ochrony zdrowia z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. „Nie obawiajmy się kontaktu z lekarzem i przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych, badajmy się i leczmy. Pamiętajmy, że z powodu choroby COVID-19 umiera w Polsce około 10 osób dziennie, podczas gdy z powodu udaru mózgu umiera 80 osób, a z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż 500 osób dziennie. Dlatego tak ważne jest to, byśmy badali się i leczyli, skutecznie korzystając ze wszystkich osiągnięć medycyny” – tłumaczy, zachęcając do korzystania z narzędzi jak teleporada czy e-recepta.

W ramach akcji zaplanowano m.in. emisję spotów telewizyjnych i radiowych, publikację podcastów i live'ów z ekspertami na stronach internetowych i profilach partnerów kampanii, publikację artykułów prasowych i internetowych oraz aktywność w mediach społecznościowych. Dodatkowych informacji można również szukać pod hashtagiem #BadajSieiLecz.

Kampanię tworzy wiele organizacji pacjentów, jak: Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie „Udarowcy. Liczy się wsparcie”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc „Oddech”, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc, portale: mojacukrzyca.org, cukrzyca.pl i dietolog.pl. Honorowym patronatem akcję objęły natomiast Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Partnerem wspierającym kampanię jest Boehringer Ingelheim – międzynarodowa firma farmaceutyczna. (kd)

Źródło:

Zdjęcie główne: dluzszezyciezcukrzyca.pl
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin