niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościSektor turystyczny apeluje do rządów, by dbać o klimat

Sektor turystyczny apeluje do rządów, by dbać o klimat

Przedstawiciele branży turystycznej uważają, że rządy powinny nałożyć na firmy turystyczne obowiązek przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju w trosce o klimat i lokalne społeczności – podaje rp.pl.

„Chcielibyśmy, aby rządy przyjęły regulacje, które sprawią, że podróżowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju stanie się obowiązkiem” – powiedział prezes brytyjskiego biura podróży Intrepid Travel James Thornton. Jego wypowiedź przytoczył Travel Weekly, relacjonując kongres „Sun & Blue”, który odbył się w portugalskiej Almerii w dniach 15-17 listopada 2023 roku.

Thornton podkreślił, że co dziesiąte miejsce pracy na świecie jest w branży turystycznej, a sektor przynosi 10 proc. światowego PKB. Jak mówił, prowadzona przez niego firma jest nastawiona na zysk, ale zwraca uwagę, że pieniądze powinny też trafić do lokalnych społeczności – czytamy. 

Z kolei Rodney Ellis, komisarz hrabstwa Harris w Teksasie, wskazał, że praktyki firm turystycznych powodują, że do lokalnych społeczności trafia do 5 proc. kwoty, jaką turysta przeznacza na wyjazd. Co więcej, Ellis wyjaśnił, że niewiele osób z lokalnych administracji zdaje sobie sprawy z konsekwencji kryzysu klimatycznego i nie są one zainteresowane wprowadzeniem zmian – donosi źródło. 

Według dyrektora Dubai Airports, Paula Griffithsa, linie lotnicze również nie zwracają wystarczająco uwagi na zmiany klimatu. Jego zdaniem zmniejszenie emisji dwutlenku węgla powinno równie ważne jak bezpieczeństwo lotów. Zrównoważony rozwój oznacza jednak dodatkowe koszty, które przełożą się na podróżujących. Griffiths podkreśla, że „chętnie zapłaci za zapewnienie swoim dzieciom i wnukom bezpiecznego życia na tej planecie” – informuje źródło.

Jak czytamy dalej, głos w tej sprawie zabrał także Daniel Fenton, wiceprezes wykonawczy firmy doradczej JLL Hotels and Hospitality. Zaznaczył on, że jego sektor powinien inaczej mierzyć sukces i zwracać uwagę na inne wskaźniki, oprócz rosnącej liczby klientów. Natomiast prezes Wilderness Safaris, Keith Vincent, apeluje, by objąć ochroną więcej obszarów na Ziemi, lecz w taki sposób, by nie zaszkodzić lokalnym społecznościom. 

„Zmiany wymagają czasu, ale są możliwe. Dziesięć lat temu w Tajlandii ogłosiliśmy, że nie będziemy już oferować przejażdżek na słoniach. W ciągu dekady nastąpiła zmiana, ludzie są bardziej zainteresowani obserwowaniem tych zwierząt niż jeżdżeniem na nich. Firmy, które nie chciały się do tego dostosować, zwyczajnie musiały zakończyć działalność” – źródło cytuje słowa prezesa firmy EXO Travel Hamisha Keitha. (af)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj