.

„Soft Power 30”: USA zdetronizowane przez Francję

dodano: 
19.07.2017
komentarzy: 
0

Z powodu polityki „America First” w wykonaniu prezydenta Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone straciły pierwsze miejsce w zestawieniu państw o największej „miękkiej sile” – wynika z rankingu agencji Portland Communications opisanego przez newsweek.com.

Z miejsca piątego na szczyt wspięła się Francja pod rządami Emmanuela Macrona. Drugie miejsce, bez zmian, zajmuje Wielka Brytania.

Według rankingu „Soft Power 30”, Stany Zjednoczone nie straciły pozycji lidera z powodu spadków jakości działania instytucji czy efektywności edukacji. Trzecie miejsce USA wynikać może z nacjonalistycznego wydźwięku retoryki, jaką posługuje się Donald Trump – czytamy. „Wzrost popularności prezydenta może być postrzegany jako zagrożenie dla amerykańskiej »miękkiej siły«. Jego populistyczny przekaz jest znany z dewaluowania stosunków międzynarodowych” – komentują autorzy rankingu.

Z kolei Francja, lider tegorocznego zestawienia, swoją pozycję zawdzięcza między innymi pokonaniu Frontu Narodowego przez partię Emmanuela Macrona w wyborach. Sam nowo wybrany prezydent – najmłodszy w historii kraju – „niesiony jest na fali lokalnej i zagranicznej popularności” – czytamy opinię autorów badania na newsweek.com.

W rankingu „Soft Power 30” znalazła się również Polska, która zajęła 24. miejsce (w 2016 roku na 23. pozycji), wyprzedzając między innymi Chiny, Rosję, Węgry czy Brazylię. Spadek naszego kraju o jedną pozycję związany jest z kontrowersjami, jakie wywołują na arenie międzynarodowej działania polskiego rządu – raport wspomina między innymi o decyzji o nieprzyjmowaniu uchodźców czy coraz gorszych relacjach z Unią Europejską. Autorzy rankingu podkreślają jednak, że największą siłą Polski jest turystyka, zauważają też wyniki działań dyplomacji, takie jak na przykład wizyta Donalda Trumpa na spotkaniu założycielskim 12 państw Trójmorza.

Czytaj więcej:
Donald Trump w Polsce. Kurtuazja, PR czy polityka?

Agencja Portland Communications wraz ze współpracownikami przeprowadziła ankiety w 25 państwach z całego świata, by sprawdzić opinie na temat krajów o największej „miękkiej sile”. Pytano respondentów o ocenę działania rządu i instytucji czy ośrodków edukacyjnych; zadawano również pytania o odczucia na temat krajowych kulinariów, kultury, dóbr luksusowych czy polityki zagranicznej – czytamy.

Lista kategorii, o które pytano respondentów rankingu Soft Power 30
Lista kategorii, o które pytano respondentów. Źródło: softpower30.portland-communications.com

Szczegółowe wyniki raportu, włącznie z komentarzem autorów, dostępne są na stronie. (mp)

Źródło:

newsweek.com, Because of Trump, U.S. No Longer World’s Most Powerful Country, Report Says, Josh Lowe, 17.07.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin