.

Niemal co siódmy dorosły Polak doświadczył hejtu w sieci

dodano: 
27.09.2021
komentarzy: 
0

15 proc. dorosłych Polaków doświadczyło zachowań hejterskich w sieci w ostatnim roku – pokazuje badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Określenie hejt dotyczyło takich działań, jak „obrażanie, wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie lub zniesławianie”. Sprawdzano zakres zjawiska w różnych grupach wiekowych, w odniesieniu do sytuacji politycznej, a także pytano o powody nieżyczliwych zachowań.

Sondaż pokazuje, że hejt najczęściej dotyka najmłodszych badanych – 24 proc. osób w wieku 18-24 lata deklaruje bycie ofiarą negatywnych zachowań. Nieco lepiej wygląda to w przypadku respondentów z grup wiekowych 35-44 lata (18 proc.) i 25-34 lata (14 proc.). Hejtu najrzadziej doświadczają najstarsi badani. Jeśli chodzi o płeć, nieżyczliwe zachowania częściej zgłaszali mężczyźni – 19 proc. z nich mierzy się z jakąś formą internetowej nienawiści.

Jedynie 4 proc. badanych przyznaje się do hejtowania w sieci. 5 proc. to mężczyźni, a 3 proc. – kobiety. Grupą wiekową, która najczęściej inicjuje nieżyczliwe zachowania, są osoby w wieku od 25 do 34 lat, które stanowią 7 proc. respondentów.

W badaniu sprawdzano także, co według osób biorących udział w sondażu najczęściej prowadzi do hejtu. 37 proc. badanych wskazało na brak satysfakcji z własnego życia, 33 proc. na chęć zwrócenia na siebie uwagi, 32 proc. na frustrację i 31 proc. na odczuwaną zazdrość. Poza problemami związanymi z osobowością hejtera, często wybierano także zewnętrzne przyczyny hejtu – 34 proc. respondentów uznało, że „hejt może być wynikiem celowej aktywności opłaconych trolli lub botów”, a 27 proc. odpowiadających, że ma związek z walką polityczną.

W sondażu pytano również o zmianę we wzajemnej życzliwości w odniesieniu do sytuacji politycznej w Polsce. 58 proc. biorących udział w badaniu uważa, że podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości „Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują”, niż miało to miejsce podczas sprawowania władzy przez koalicję PO-PSL. Podobne pytanie zadano także w sondażu opublikowanym wrześniu 2019 roku – wtedy twierdząco odpowiedziało 48 proc. uczestników badania. 31 proc. respondentów jest zdania, że Polacy są dla siebie równie życzliwi, niezależnie od partii politycznej, która aktualnie rządzi. Jedynie 11 proc. twierdzi, że za rządów PiS wzrosła wzajemna życzliwość i szacunek. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (91 proc.) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (77 proc.) najczęściej wskazywali na spadek życzliwości podczas sprawowania władzy przez PiS, zaś głosujący na partię rządzącą w większości (48 proc.) byli skłonni wybrać opcję jednakowej życzliwości, niezależnie od składu rządu.

O badaniu:

Badanie przeprowadzono metodą CAWI pomiędzy 17 a 20 września 2021 roku na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej N=1050 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

(ap)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin