„STOP Barierom” – ruszyła kampania wspierająca osoby z niepełnosprawnościami

dodano: 
16.05.2019
komentarzy: 
0

W maju 2019 roku ruszyła kampania edukacyjno-informacyjna pod hasłem „STOP Barierom”. Akcja porusza problem dostępności różnych usług dla osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i komercyjnej. Kampania realizowana jest przez Fundację Neuron Plus.

Celem projektu jest uświadomienie firmom i instytucjom potrzeby zlikwidowania barier, które przeszkadzają osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu. Kampania wpiera także „aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w codziennym życiu” – czytamy w komunikacie prasowym.

W ramach akcji stworzono stronę internetową, na której umieszczono komentarze ekspertów z Fundacji Neuron Plus. Poruszają oni tematy związane z m.in. dostępnością edukacji i przestrzeni publicznej czy barierami, które przeszkadzają niepełnosprawnym Polkom i Polakom w korzystaniu z wypoczynku i rekreacji.

Na stronie kampanii dostępna jest na bieżąco aktualizowana mapa, na której osoby z niepełnosprawnościami mogą odnaleźć „miejsca bez barier”. Następnym etapem akcji będzie rozbudowa strony internetowej stopbarierom.pl o materiały merytoryczne, a także narzędzia komunikacyjne, jak live chat, umożliwiające osobom niepełnosprawnym uzyskanie online porad dotyczących m.in. rehabilitacji.

Wszystkie te elementy mają w przyszłości pozwolić na przekształcenie strony „STOP Barierom” w hub informacyjno-edukacyjny dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.  

„Dla Fundacji bardzo ważne są potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz potrzeby ich opiekunów. Programy takie jak kampania STOP Barierom powinny być stale podejmowane i realizowane w naszym społeczeństwie. Konieczność budowania świadomości stanowi kluczowy element, który daje mocny fundament do poprawy jakości i komfortu życia” – powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki, członek rady naukowej Fundacji Neuron Plus.

W Polsce żyje od 4,9 do 7,7 mln osób deklarujących posiadanie poważnych oraz mniej poważnych ograniczeń w samodzielnym wykonywaniu czynności, jakie ludzie zwykle wykonują – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego i Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia. „Prawnym lub równoważnym orzeczeniem o niepełnosprawności posługuje się natomiast blisko 3,8 mln Polaków” – czytamy w komunikacie prasowym fundacji. Jak piszą dalej twórcy kampanii, „jest to więc znaczna grupa ludzi, która charakteryzuje się takimi samymi potrzebami w dostępnie do różnego rodzaju usług jak osoby pełnosprawne”.

Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Do akcji przyłączyli się Fundacja BGK, Fundacja ORLEN-DAR SERCA, Fundacja KGHM Polska Miedź, Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKO Bank Polski, Totalizator Sportowy.

Kampania „STOP Barierom” ma potrwać do końca grudnia 2019 roku. (pm) 

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin