.

Stowarzyszenie Wiosna wydało oświadczenie. Głos zabrali też krakowska kuria i BNP Paribas, partner Szlachetnej Paczki

dodano: 
11.04.2019
komentarzy: 
0

9 kwietnia 2019 roku pisaliśmy na PRoto.pl, że w Stowarzyszeniu Wiosna nadal trwa spór o władzę pomiędzy ks. Grzegorzem Babiarzem a Joanną Sadzik. Jak opisywał onet.pl, w poniedziałek 8 kwietnia 2019 roku do siedziby organizacji wszedł duchowny wraz z ochroniarzami i nakazał pracownikom zaprzestanie pracy. Zdaniem ks. Babiarza Wiosną zarządzają osoby, które działają bezprawnie.

Dzień po poniedziałkowym zdarzeniu swoje oświadczenie wydało Stowarzyszenie Wiosna. Zdaniem prawników wspierających organizację, to do zarządu pod przewodnictwem Joanny Sadzik należy decydowanie w kwestii Wiosny, a ks. Babiarz nie jest członkiem stowarzyszenia. Dodatkowo ogłoszono oficjalnie powstanie Związku Zawodowego Personelu Pracowników Stowarzyszenia Wiosna, który ma dbać o standardy etyczne w Wiośnie.

 

Źródło: facebook.com/stowarzyszeniewiosna

 

Wiosna wydała oświadczenie, ponieważ jej zdaniem „przedstawiane w ostatnich dniach informacje dotyczące aktualnej sytuacji prawnej Stowarzyszenia WIOSNA zawierają liczne nieprawidłowości lub nieprawdziwe informacje”.

W oświadczeniu zaznaczono, że ks. Babiarz nie jest członkiem organizacji i jego wcześniejsze działania podjęte były bezprawnie. „Wbrew twierdzeniom pełnomocnika ks. Grzegorza Babiarza dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego ks. Grzegorza Babiarza nie jest formalnością z uwagi na występowanie poważnych przeszkód formalnych do dokonania tej czynności. Ks. Grzegorz Babiarz w momencie powołania do pełnienia funkcji Prezesa nie był członkiem Stowarzyszenia Wiosna".

Dodatkowo wyjaśniono, że zgromadzenie w pierwszej kolejności podjęło uchwałę o odwołaniu Joanny Sadzik, natomiast dopiero po tym fakcie członkowie zarządu złożyli swoje rezygnacje. Tym samym w tym momencie Stowarzyszenie Wiosna nie posiadało prezesa, na ręce którego należało złożyć rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie organizacji. Postanowienie o wykreśleniu zarządu pod przewodnictwem Joanny Sadzik, na które powoływał się ks. Babiarz, nie jest jeszcze prawomocne.

Jak czytamy dalej, obecnie w sądzie rejestrowym znajduje się pięć wniosków o wpis poszczególnych osób do Krajowego Rejestru Sądowego jako członków zarządu lub wiceprezesów zarządu. Organizacja zaznaczyła, że żaden z tych wniosków nie został jeszcze rozpatrzony.

Komitet Założycielski Związku Zawodowego Personelu Stowarzyszenia WIOSNA również zabrał głos w tej sprawie, tym samym ogłaszając oficjalnie utworzenie związku. W treści oświadczenia komitetu czytamy: „Dzisiaj czujemy, że zagrożone jest nasze wspólne, zbiorowe dobro. Założyliśmy Związek Zawodowy Personelu Stowarzyszenia Wiosna. Założyliśmy go, aby dbać o siebie nawzajem, stać na straży najwyższych standardów etycznych w naszej organizacji i jednocześnie, aby pielęgnować jedność, którą udało nam się zbudować”.

Źródło: facebook.com/stowarzyszeniewiosna

Komitet na koniec dodał, że ma „świadomość, że z każdym dniem WIOSNA wykrwawia się z zaufania społecznego”. „Robimy wszystko, aby odwrócić ten bieg wydarzeń. Bardzo Was potrzebujemy” – skomentował. Pod oświadczeniem podpisał się m.in. Konrad Kruczkowski, dyrektor komunikacji Stowarzyszenia Wiosna.

Głos w sprawie wydarzeń w siedzibie Wiosny zabrał także prezes banku BNP Paribas, Przemek Gdański, który w liście otwartym zaapelował „do zwaśnionych stron o spokój, rozwagę i refleksję”. „Jesteśmy i chcielibyśmy być ze Szlachetną Paczką, niezmiennie ceniąc i podziwiając tę inicjatywę. Tym niemniej z coraz większym niepokojem i troską śledzimy to, co dzieje się w samym Stowarzyszeniu Wiosna. Od wielu miesięcy jesteśmy świadkami niespotykanego w organizacjach o tak szlachetnej misji sporu o władzę, który zdaje się coraz bardziej nie przebierać w środkach. To wielce przygnębiające” – napisał. Dodał także, że rolą partnera nie jest udział w rozstrzyganiu sporu. Zaznaczył jednak, że konflikt zagraża projektom organizacji. „Apelujemy, aby wartości i szczera chęć czynienia dobra wzięły górę nad potrzebą władzy czy osobistymi ambicjami kogokolwiek” – czytamy dalej w liście.

Krakowska kuria skrytkowała z kolei zachowanie ks. Grzegorza Babiarza. W oświadczeniu, które pojawiło się na jej stronie, czytamy, że wydarzenia w siedzibie Wiosny „wywołały smutek i zażenowanie u wszystkich, którym leży na sercu dobro Stowarzyszenia oraz powodzenie inicjatywy »Szlachetna Paczka«”. „W tym momencie trudno jest przesądzić ostatecznie, kto jest prezesem Stowarzyszenia Wiosna, ponieważ postępowanie sądowe w tej sprawie nie zostało zakończone. Jednak nawet gdyby uznać, że jest nim ks. Grzegorz Babiarz, to metody, jakie zostały wykorzystane dla realizacji jego uprawnień, budzą poważne zastrzeżenia i niesmak. Z pewnością też nie przyczyniają się do budowania zaufania wewnątrz Stowarzyszenia oraz dobrej atmosfery wokół niego” – napisano dalej. Kuria dodała też, że ma nadzieję na polubowne rozwiązanie konfliktu. (pm)

Źródło:

facebook.com/stowarzyszeniewiosna/ diecezja.pl, Oświadczenie w sprawie wydarzeń w siedzibie Stowarzyszenia „Wiosna” w dniu 8 kwietnia 2019 r./ bnpparibas.pl, List otwarty Prezesa Zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A. w sprawie Stowarzyszenia Wiosna i projektu „Szlachetna Paczka”, 09.04.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin