.

 

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego walczą z fake newsami

dodano: 
23.10.2017
komentarzy: 
0

Jak podaje businessinsider.com.pl, polscy studenci próbują ograniczyć oddziaływanie fałszywych informacji w internecie. Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego opracowuje aplikację Przypis Powszechny, która ma umożliwiać dodawanie uzupełniających informacji do treści tekstów dostępnych w sieci. Dane te mają wskazywać na prawdziwość lub obiektywność artykułów. Oprogramowanie w formie specjalnej wtyczki ma działać w przeglądarkach Google Chrome i Firefox.

„Zbyt wiele razy trafiliśmy w internecie na informację, której autentyczność próbowaliśmy sprawdzić na własną rękę” – powiedział jeden z inicjatorów opracowania aplikacji, Krzysztof Główka. „Niestety, okazywało się to absurdalnie czasochłonne albo wręcz niemożliwe. Dlatego chcielibyśmy, żeby nasze narzędzie ułatwiło szybki dostęp do wiarygodnych źródeł” – tłumaczy inicjatywę.

Na pomysł wpadło czworo studentów kognitywistyki na UW: Krzysztof Główka, Katarzyna Skowrońska, Beata Skuczyńska i Konrad Zieliński – czytamy dalej. Obecnie nad projektem pracuje już około dziesięciu osób podzielonych na trzy zespoły. Część studentów przeprowadziła badanie eksploracyjne, które miało na celu poznanie potrzeb grupy docelowej, oraz rozpoczęła testy użyteczności. Druga grupa zajmuje się pracą koncepcyjną, czyli ustaleniem, „jakiego typu przypisy powinno uwzględniać narzędzie oraz jak zadbać o ich merytoryczny i bezstronny charakter”. Trzeci kierunek działań to przygotowanie prototypu aplikacji przez programistów – informuje businessinsider.com.pl.

Jak czytamy dalej, projekt powstaje pod opieką i przy wsparciu finansowym inkubatora przedsiębiorczości, który działa na uczelni. „Będziemy starali się też o finansowanie z Digital News Initiative czy z grantów unijnych, a także od firm” – poinformowała źródło Beata Skuczyńska.

Jaka będzie zasada działania oprogramowania? Po włączeniu wtyczki, obok czytanego tekstu, mają pojawić się dodatkowe przypisy przypominające te w książkach lub w Wikipedii, którą zainspirowali się autorzy. Dodawać je będzie mógł każdy użytkownik aplikacji, a umieszczane odnośniki przed publikacją będą prawdopodobnie oceniać moderatorzy.

Business Insider przypomina, że ze zjawiskiem fake newsów walczą także takie firmy jak Google czy Facebook. Jak informuje źródło, Przypis Powszechny tworzony przez polskich studentów ma być dostępny bezpłatnie jeszcze w tym roku. (bm)

Źródło:

businessinsider.com.pl, Polscy studenci chcą ograniczyć zjawisko fake news. Powstaje specjalna aplikacja, Patryk Pallus, 19.10.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin