Szefowie Facebooka i Twittera będą zeznawać w sprawie cenzury w serwisach

dodano: 
26.10.2020
komentarzy: 
0

17 listopada 2020 roku Mark Zuckerberg i Jack Dorsey złożą zeznania przed amerykańską senacką komisją ds. sądownictwa – podaje theverge.com. Szefowie Facebooka i Twittera będą wypowiadać się na temat cenzury w serwisach i ukrywania niedawnego artykułu New York Post. Czytamy, że dodatkowo ma to być okazja do sprawdzenia, jak portale społecznościowe poradziły sobie w okresie przed wyborami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: Facebook uruchamia centrum informacyjne na temat wyborów

Jak wyjaśnia źródło, w październiku 2020 roku amerykański dziennik New York Post opublikował artykuł, w którym stwierdzono, że Hunter Biden przedstawił swojego ojca, Joe Bidena (kandydata na prezydenta USA z ramienia Demokratów), dyrektorowi ukraińskiej firmy energetycznej Burisma i prowadził z nim interesy. Gazeta twierdzi, że z uzyskała dostęp do maili i zdjęć z laptopa, który miał należeć do Huntera Bidena.

Czytaj także: Kandydat na prezydenta USA skrytykował „strefy wolne od LGBT” w Polsce. Ambasada RP odpowiedziała, że ich nie ma

Czytamy, że reporterzy z innych mediów zakwestionowali zarzuty, jakie opublikował New York Post, a Facebook i Twitter postanowiły ograniczyć rozprzestrzenianie się ich w serwisach. Jak wskazuje źródło, Facebook uznał, że sprawa ta powinna być zweryfikowana przez zewnętrzną organizację fact-checkingową, z kolei Twitter najpierw całkowicie zablokował możliwość linkowania do artykułu, a następnie zmienił swoją decyzję. Jack Dorsey przyznał później, że komunikacja portalu społecznościowego dotycząca powodów tego zakazu nie była „świetna”.

Czytamy, że Zuckerberg i Dorsey pojawią się przed komisją dobrowolnie, choć ta zatwierdziła wezwania, które zmusiłyby szefów serwisów do składania zeznań. Źródło przypomina także, że obaj będą także niedługo zeznawać przed amerykańską senacką komisją ds. handlu (dołączy do nich także Sundar Pichai, dyrektor generalny Google’a) – sprawa dotyczyć będzie zakresu odpowiedzialności mediów społecznościowych.

Czytaj także: Mark Zuckerberg zeznawał przed Senatem USA. Co powiedział CEO Facebooka?

Opinie: Jak Mark Zuckerberg wypadł podczas przesłuchania przed Kongresem?

(ak)

Zdjęcie główne: JD Lasica – Jack Dorsey [CC BY 2.0] via Flickr/ JD Lasica – Mark Zuckerberg [CC BY 2.0] via Flickr

Źródło:

theverge,com, Mark Zuckerberg and Jack Dorsey to testify before the Senate Judiciary Committee, Jay Peters, 23.10.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin