„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. MSWiA rusza z kampanią ostrzegającą przed narkotykami i dopalaczami

dodano: 
05.04.2019
komentarzy: 
0

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwietniu 2019 roku wystartowało z kampanią edukacyjno-profilaktyczną „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Akcja skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi i ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie dla życia i zdrowia, jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze.

W ramach kampanii stworzono spot wideo pod hasłem „Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. W treści filmu zwrócono uwagę m.in. na liczbę zgłoszonych zatruć dopalaczami, problemy zdrowotne, jakie powoduje zażywanie narkotyków oraz na rosnącą trudność w rozpoznaniu nowych substancji rozpowszechnianych pod pretekstem „celów kolekcjonerskich”. Posłużono się językiem używanym obecnie przez młodzież – pojawiają się tam określenia „#najgorzej”, „NIE MA FALi”, „beka” – oraz odniesieniami np. do YouTube’a.

Kolejnym elementem kampanii jest konkurs na stworzenie mema internetowego oraz animacji GIF dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie.

MSWiA chce zorganizować także szereg inicjatyw na poziomie lokalnym, takich jak np. spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą, przy współpracy z policją i wszystkimi wojewodami.

Działania w ramach kampanii mają być prowadzone do końca 2019 roku. Inicjatywa jest realizowana w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin