niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataW Illinois zaczęło obowiązywać prawo chroniące dziecięcych influencerów

W Illinois zaczęło obowiązywać prawo chroniące dziecięcych influencerów

W stanie Illinois zaczęło obowiązywać prawo, które wymaga od influencerów parentingowych odkładania 15 proc. swoich zarobków dla każdego dziecka występującego w materiale – informuje businessinsider.com. 

Czytaj też: W USA uchwalono prawo chroniące dziecięcych influencerów

Jak czytamy, od 1 lipca 2024 roku rodzice, którzy angażują dzieci do występowania w nagrywanych przez siebie filmach, są zobowiązani do odkładania części zarobku otrzymywanego dzięki publikacji stworzonych materiałów na YouTubie, TikToku, Instagramie i innych serwisach społecznościowych. Zasada ta zaczyna obowiązywać w momencie, gdy dzieci pojawiają się w 30 proc. lub większej części nagranego wideo. 

Pieniądze mają zostać odłożone w zablokowanym funduszu powierniczym, do którego dzieci otrzymają dostęp po ukończeniu 18 roku życia. Po osiągnięciu pełnoletności będą one także mogły pozwać swoich rodziców w przypadku, gdy nie stosowali się oni do obowiązującego prawa – podaje źródło.

Prawo stanu Illinois jest pierwszym tego rodzaju, które zostało wprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Inne stany, takie jak Waszyngton, Maryland i Kalifornia rozważają jednak pójście w jego ślady – czytamy.

Od kilku lat toczy się dyskusja na temat rodzinnych profili w mediach społecznościowych. Wiele osób zastanawia to, co się dzieje za kulisami publikowanych materiałów. Ruby Franke, jedna z byłych influencerek parentingowych, w lutym 2024 roku została skazana na cztery wyroki więzienia za znęcanie się nad swoimi dziećmi. Jak podaje źródło, były one bite, wiązane linami i zmuszane do pracy fizycznej w upale. 

Katya Varbanova, konsultantka ds. mediów społecznościowych i marketingu, która jest dyrektorem generalnym Viral Marketing Stars, wspomniała, że rynek dla treści rodzinnych istnieje, ponieważ cieszą się one dużym zainteresowaniem. Varbanova dodała, że gdyby ludzie przestali oglądać tego typu materiały, rodzinni vlogerzy by nie istnieli – donosi źródło. (ao)

Źródło: businessinsider.com, Parenting influencers in Illinois must now pay their children if they feature in videos. Experts say it’s about time, Lindsay Dodgson, 6.07.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj