.

 

Whitepress o dochodach blogerów: niektórzy zarabiają nawet 10 tys. zł miesięcznie

dodano: 
30.07.2015
komentarzy: 
1

Whitepress sprawdził, jak wyglądają zarobki polskich blogerów i wydawców portali. Największą szansę na szybkie zarobki mają blogerzy, którzy prowadzą jeden lub dwa portale.

W badaniu wzięło udział 183 blogerów i wydawców z sieci Whitepress, którzy odpowiedzieli na 16 pytań jedno- i wielokrotnego wyboru. Wśród ankietowanych osób kobiet było 77, mężczyzn 94, a reszta to osoby prawne.

Największa grupa respondentów (30,6 proc.) prowadzi bloga od 5 lat. Z reguły ograniczają się do jednego lub dwóch tytułów. Większość badanych (60,1 proc.) potwierdziła także, że zarabia na swojej działalności. Autorzy raportu podkreślają przy tym, że łatwiej czerpać korzyści finansowe przy mniejszej liczbie posiadanych stron. W grupie prowadzącej więcej niż 10 blogów/portali tylko 5 osób odpowiedziało bowiem, że zarabia na każdej z prowadzonych przez siebie stron. Na sukces finansowy nie trzeba też długo czekać. Największa grupa respondentów zaczęła zarabiać na blogu/portalu w mniej niż rok lub w nieco ponad rok. Zarobki tych osób są jednak bardzo różne - zaczynają się od kwoty ok. 50 zł, a kończą na kwotach pięciocyfrowych. W odniesieniu sukcesu w tym zakresie najbardziej liczą się: zaangażowanie w tworzenie wysokiej jakości treści (57,9 proc.), systematyczność w tworzeniu treści (52,5 proc.) oraz cierpliwość (43,7 proc.).

Jak zarabiać?

Wiele osób stawia sobie za cel rezygnację z pracy na etacie, tak, aby móc poświęcić się tworzeniu bloga w 100 proc. W pierwszej, największej grupie ankietowanych (23,5 proc.) średnie zarobki miesięczne wynoszą od 100 do 500 zł. Spośród tych osób najwięcej (30 odpowiedzi) osób samodzielnie prowadzi swój projekt, najczęściej od 2-3 lat.

Najpopularniejszą formą zarabiania są w tej grupie artykuły sponsorowane (15 odpowiedzi), reklamy AdSense (9 odpowiedzi) i współpraca z firmami (6 odpowiedzi). Podobnie jak w pozostałych przypadkach, najmniej popularne są programy partnerskie i sieci afiliacyjne.

Druga grupa to blogerzy zarabiający od 1000- do 9999 złotych (ponad 21 proc. ankietowanych). Tutaj także większość zajmuje się blogiem samodzielnie, jednak często wskazuje na współpracę z dziennikarzem, fotografem czy osobą techniczną. Większość przedsięwzięć istnieje od ponad 5 lat. Najczęściej wybieraną formą zarabiania w tej grupie są: reklamy AdSense (10 odpowiedzi) oraz współpraca z markami i artykuły sponsorowane (po 9 odpowiedzi).

I wreszcie trzecia grupa, zarabiająca na blogach od 500 do 1000 zł miesięcznie. Tutaj też przeważają osoby, które samodzielnie prowadzą portale/blogi, robią to średnio od 2-3 lat.

Jak publikować?

Do najpopularniejszych form zarabiania należą artykuły sponsorowane. Inaczej sprawa ma się z reklamą. Mimo, że jest określana jako najmniej skuteczna forma publikacji, wciąż stanowi drugą najczęściej wybieraną opcję. Tuż po reklamach najmniej przychylnie blogerzy odnoszą się do programów partnerskich i sieci afiliacyjnych.

O czym pisać?

Na pierwszym miejscu plasują się blogi i portale lifestyle'owe, na drugim te o modzie i urodzie, a trzecie ex quo podróże i kulinaria. (mw)

 

komentarzy:
1

Zobacz także...

Autorki blogów kulinarnych White Plate, Little Hungry Lady i Kuchnia Bazylii o budowaniu marki, przywiązaniu czytelników i współpracy z firmami…

Tak wynika z badania targów World Travel Market przeprowadzonego wśród brytyjskich turystów…

Akcja ma na celu przypomnienie mieszkańcom o wymianie swoich pieców na ekologiczne…

Komentarze

(1)
Dodaj komentarz
14.03.2016
16:17:27
Wydawca
(14.03.2016 16:17:27)
Marża za publikacje skoczyła ostatnio do ponad 60%! Nabijają w butelkę i wydawców (sugerują obniżenie ceny by zamówień było więcej) i reklamodawców – ciągnąc z nich kasę niewspółmierne do wartości publikacji pieniądze. Zamówień jest mniej bo ceny wysokie, a granica psychologiczna kosztu publikacji to 150..200zł.Rozumiem 10..20% za pośrednictwo ale 60 to już zakrawa na kpinę. Kto nie wierzy niech sprawdzi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin