niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościWystartowała kampania broniąca Konwencji stambulskiej

Wystartowała kampania broniąca Konwencji stambulskiej

11 maja 2021 roku, w dziesiątą rocznicę przyjęcia przez Radę Europy Konwencji stambulskiej, ruszyła kampania broniąca jej postanowień. Akcję organizuje Fundacja Feminoteka, która w ten sposób wyraża sprzeciw wobec wypowiedzenia przez Polskę „najskuteczniejszego dokumentu, dającego narzędzia prawne do walki z przemocą domową” i wymaga od władz realizacji ustanowionych postanowień.

Fundacja będzie przekonywała do obrony konwencji w ramach spotkań z polityczkami i politykami oraz w komunikacji w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn). Powstała również specjalna strona internetowa, na której zbierane są podpisy „osób wspierających lepszą ochronę przed przemocą wobec kobiet”.

Inicjatorzy akcji przypominają, że Polska, przyjmując w 2015 roku Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencję stambulską), „zobowiązała się do przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć”. Jak czytamy, system pomocy uległ w ten sposób poprawie, jednak „wiele postanowień wciąż nie ma swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości”. Organizatorzy zaznaczają, że statystyki policji pokazują, że w 2019 roku przemocy doznało 124 tys. kobiet. Tym samym dowiadujemy się, że założenia konwencji to „warunek bezpieczeństwa dla milionów kobiet” w naszym państwie.

„Gdyby nie konwencja, w Polsce nie doszłoby do ważnych i przez lata wyczekiwanych zmian, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa tysięcy kobiet i dziewcząt w naszym kraju” – tłumaczy Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka. „Dla nas konwencja jest jak tarcza. Gwarantuje nam bowiem, że zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nie jest jedynie aktem dobrej woli państwa, lecz obowiązkiem prawnym. Jej wypowiedzenie, to zamach na nasze prawa” – zaznacza.

Dalej czytamy, że „dzięki Konwencji gwałt jest w Polsce ścigany z urzędu, a osoby po gwałcie przesłuchiwane są tylko raz, w specjalnych, przyjaznych pokojach w obecności psychologa”. Oprócz tego autorzy akcji przekonują, że opracowane są również policyjne procedury pomocy osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej i „umożliwiające natychmiastowe odizolowanie sprawcy od ofiary”. Dodatkowo dostępny jest też całodobowy, ogólnopolski i finansowany przez państwo telefon dla osób doznających przemocy w rodzinie. Wszystkie działania mają na celu walkę z dyskryminacją ze względu na płeć we wszystkich sferach życia społecznego, publicznego i kulturalnego.

Akcję komunikacyjnie wspiera All Hands Agency. Kampania zakończy się na przełomie września i października 2021 roku. (kd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj