Zagraniczne gwiazdy komentują protesty w Polsce

dodano: 
27.10.2020
komentarzy: 
0

W czwartek 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Decyzja ta wywołała masowy sprzeciw w internecie oraz ogólnokrajowe protesty.

Czytaj także: Zagraniczne media relacjonują protesty w Polsce i komentują orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Sytuacja nie umknęła światowym mediom, ale także zagranicznym gwiazdom. Poparcie dla protestów wyraziła m.in. amerykańska piosenkarka Miley Cyrus. Na instagramowym koncie swojej fundacji Happy Hippie Foundation artystka udostępniła post konta @cielesne na temat wydarzeń w Polsce. Na zamieszczonych zdjęciach w języku angielskim opisano wyrok, protesty pod domem Jarosława Kaczyńskiego oraz sytuację, w której policja użyła gazu łzawiącego wobec manifestujących. W poście przekazano również informację o organizacjach, które wspierają prawa kobiet w Polsce. Cyrus udostępniła post w Stories na swoim prywatnym koncie na Instagramie, które obserwuje 116 mln osób.

screen

screen

screen

Źródło: instagram.com/happyhippiefdn

Post z konta @cielesne udostępniły na swoim Insta Stories także m.in. piosenkarki Rebecca Black (981 tys. obserwujących) i Dua Lipa (54 mln obserwujących).

O sprawie postanowiła wspomnieć także modelka o polskich korzeniach, Nicole Poturalski (którą niektóre media opisują jako partnerkę aktora Brada Pitta). Portal tvn24.pl przekazuje, że Poturalski w Stories na Instagramie udostępniła post Amnesty International, w którym napisano, że ograniczanie prawa do aborcji jej nie wyeliminuje, a jedynie „sprawi, że będzie mniej bezpieczna”, będący odpowiedzią na orzeczenie polskiego TK.

screen

Źródło: instagram.com/amnesty

Poturalski na Insta Stories opublikowała także post modelki Anji Rubik, w którym pokazano policję, która w Krakowie dołączyła do protestujących.

screen

Źródło: instagram.com/nico.potur

(ak)

Zdjęcie główne: Miley Cyrus [CC BY-SA 2.0] via Flickr

Źródło:

własne/ tvn24.pl, Miley Cyrus o protestach w Polsce. „Tysiące maszerują w obronie praw człowieka”, 26.10.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin