Zmiany w wiadomościach prywatnych i powiadomieniach. TikTok chce zadbać o bezpieczeństwo nastolatków

dodano: 
13.08.2021
komentarzy: 
0

TikTok wprowadza kolejne zmiany, które mają zapewnić bezpieczeństwo młodszym użytkownikom platformy. Serwis kontynuuje działania podjęte już na początku tego roku, dotyczące m.in. prywatności kont nastolatków.

Kilka miesięcy temu TikTok wprowadził bowiem domyślne ustawienie kont osób poniżej 16 roku życia jako prywatne, uniemożliwił także pobieranie ich filmów osobom trzecim.

Kolejne zmiany obejmą m.in. ustawienia wiadomości prywatnych, które dotyczą osów w wieku 16-17 lat. Serwis ograniczy w ich przypadku możliwość wysyłania i otrzymywania bezpośrednich wiadomości. Domyślnie w ich profilach włączona będzie opcja „Nikt”. Żeby wysyłać wiadomości do użytkowników platformy, trzeba będzie przełączyć się na inną opcję udostępniania. Jak informuje platforma społecznościowa, aktualizacje wciąż będą się opierać na obecnych zabezpieczeniach wiadomości, takich jak zakaz wysyłania zdjęć lub filmów oraz wyłączenie funkcji wysyłania wiadomości dla osób poniżej 16 roku życia.

Ponadto, użytkownicy poniżej 16 roku życia, którzy stworzą swoje pierwsze wideo w serwisie, przed jego udostępnieniem zostaną poproszeni o wybór osób, które będą mieć dostęp do materiału. Później przy każdym filmie – przed publikacją – będą decydować, kto może go oglądać. TikTok da im trzy możliwości: materiał będzie widoczny dla wszystkich obserwatorów użytkownika, jego znajomych albo tylko dla autora.

Zmiany, które TikTok wprowadził na początku roku, dotyczyły m. in. pobierania filmów stworzonych przez osoby w wieku 16-17 lat. Domyślnie ustawiona została wówczas opcja „Wyłączone” – chyba że użytkownik zdecydował się na jego włączenie. Teraz platforma udostępnia kolejną funkcję: jeśli użytkownik zdecyduje się włączyć możliwość pobierania jego filmów, na ekranie wyświetlona zostanie prośba o potwierdzenie tej decyzji. W przypadku treści pochodzących z kont osób poniżej 16 roku życia ta możliwość jest z kolei zablokowana.

TikTok wprowadzi także zmiany w udostępnianiu powiadomień push. Mają one na celu dbanie o dobre samopoczucie młodszych osób i zbudowanie w nich pozytywnych nawyków dotyczących korzystania z sieci. Jak podaje portal, osoby w wieku od 13 do 15 lat nie będą otrzymywać powiadomień po godzinie 21:00, a nastolatkowie w wieku 16-17 lat – po godzinie 22:00. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin