.

Wybierz EKOdrogę z DB Schenker Logistics

dodano: 
19.09.2014

Rodzaj:

case'y agencji

Firma:

DB Schenker Logistics

Tytuł:
Wybierz EKOdrogę z DB Schenker Logistics

Autor
DB Schenker Logistics

 

Wprowadzenie

DB Schenker Logistics swoją strategię działania opiera na trzech kierunkach: ekonomii, ekologii i społeczeństwie. Budując kulturę Lean, kładzie nacisk na „szczupłe procesy” oraz eliminację marnotrawstwa. Chce być preferowanym pracodawcą i odpowiedzialnym sąsiadem. Promuje ideę zrównoważonego rozwoju. Kładzie nacisk na rozwój świadomości ekologicznej wśród interesariuszy, inwestuje w konkretne rozwiązania. Dla klientów oznacza to możliwość skorzystania z pakietu usług, które będą powodowały jak najmniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego i wspierały klientów w ich polityce środowiskowej.

Zielona logistyka – wybierz z nami eko-drogę!

Jednym z filarów strategii jest ochrona środowiska oraz redukcja emisji CO2. DB Schenker Logistics dokłada starań, aby dbać o ekologię na wszystkich płaszczyznach działalności i we wszystkich rodzajach transportu. Przykłady działań to m.in.:

  Rozwiązania intermodalne oraz kolejowe – które obniżają emisję CO2. Mniej ładunków na drogach to wyższe bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, mniej zanieczyszczeń oraz hałasu. Klienci korzystają z regularnych połączeń kolejowych i intermodalnych na różnych trasach.

   Efektywne wykorzystanie transportu lotniczego – operator logistyczny poleca długie rejsy, co jest bardziej korzystne środowiskowo. Przesyłki klientów DB Schenker Logistics latają w odległe zakątki świata, ale na krótszych odcinkach są przewożone samochodami. Dzięki umiejętnemu łączeniu różnych rodzajów transportu, firma ogranicza emisję CO2.

   Eko-rozwiązania w transporcie oceanicznym – DB Schenker Logistics współpracuje z najlepszymi armatorami, dla których na równi z biznesem ważna jest troska o środowisko. Odpowiednią prędkością statku redukowany jest poziom zużycia paliwa i spaliny. Operator logistyczny łączy także różne rodzaje transportów, m.in. oceaniczny i lotniczy, to oznacza niższe koszty oraz mniej CO2 nawet o 50%. Do portów na krótszych trasach dojeżdża ciężarówkami, a na dłuższych wykorzystuje kolej.

   Efektywne zarządzanie transportem drogowym – to jeden z podstawowych czynników ograniczania emisji CO2. DB Schenker Logistics łączy przesyłki od różnych producentów w jednym środku transportu, unikając przewożenia ich w oddzielnych ciężarówkach. Firma dba również o wypełnienie samochodów, ograniczając tzw. puste przebiegi.

   Kursy bezpiecznej i ekonomicznej jazdy płynna, ekonomiczna jazda, a także dobry stan techniczny samochodu mają bardzo duże znaczenie w zużyciu paliwa. Dlatego też kurierzy współpracujący z DB Schenker Logistics uczestniczą w specjalnych kursach i mistrzostwach z zakresu bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Dzięki zdobytym umiejętnościom nie tylko oszczędzają paliwo, ale zmniejszają również emisję CO2.

   Wprowadzanie technologii przyjaznych środowisku w magazynach i terminalach. We wszystkich oddziałach firmy oszczędzana jest folia, papier, prąd, woda oraz segregowane są odpady. Ponadto, w wybranych miejscach utworzone zostały tzw. stacje ekologiczne, do których trafiają śmieci podlegające recyclingowi lub utylizacji, takie jak: zużyte cartridge z drukarek, baterie, tonery oraz płyty CD. Prowadzony jest cykliczny monitoring zużycia mediów.

   Przykładem dbania o ekologię w terminalach i magazynach DB Schenker Logistics jest nowoczesny iekologiczny terminal w Złotorii koło Białegostoku. Nowy obiekt został zaprojektowany z uwzględnieniem rozwiązań przyjaznych środowisku. Zamontowano w nim, m.in. urządzania grzewczo-wentylacyjne, dzięki którym można odzyskać ok. 30% ciepła, oraz kolektory słoneczne umożliwiające podgrzewanie wody użytkowej. W kotłowni budynku biurowego zastosowano piec kondensacyjny – najbardziej ekologiczne rozwiązanie tego typu na rynku.

   Raport Emisji to specjalna aplikacja, dla klientów DB Schenker Logistics, która umożliwia im monitorowanie emisji zanieczyszczeń podczas transportu ich przesyłek na terenie Polski i Europy. Program oblicza emisję dwutlenku węgla, tlenku węgla, tlenków azotu, węglowodorów, dwutlenku siarki i zanieczyszczeń pyłowych. Podaje również zużycie energii w kWh i zużycie paliwa w litrach.
   Na stronie internetowej firmy dostępny jest również ekokalkulator (EcoTransIT), który pozwala sprawdzić, jakie skutki dla środowiska będzie miał planowany transport towaru o danej masie wybranym środkiem transportu. Dzięki tym informacjom klienci firmy mogą bardziej świadomie i odpowiedzialnie podejmować decyzje biznesowe lepsze dla środowiska.

   Edukacja ekologiczna – Wypełnianie zobowiązań firmy wobec środowiska jest możliwe dzięki edukacji i zaangażowaniu pracowników oraz partnerów biznesowych. Przykładem wspólnie realizowanych inicjatyw na rzecz ekologii jest program wolontariatu pracowniczego „Zielony Czas Pomagania”. Pracownicy-wolontariusze we współpracy z dostawcami i klientami co roku realizują ponad 20 ekologicznych projektów – od warsztatów dla dzieci, przez zalesienie terenów wokół oddziałów, po oczyszczanie jezior, zalewów i rzek.

    

   Efekty działań

   1. Efektywne zarządzanie transportem i ograniczanie pustych przebiegów pozwoliło, tylko w 2013 roku, zmniejszyć zużycie paliwa o 340 000 litrów i zredukować emisję CO2 o 1100 ton.
   2. Łączenie transportu oceanicznego i lotniczego pozwala zmniejszyć emisję CO2 o 50%.
   3. Ponad 3300 kierowców współpracujących z DB Schenker Logistics zostało już przeszkolonych podczas kursów bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.
   4. Dzięki wdrożeniu wiedzy wyniesionej ze szkoleń, kierowcy od 2009 roku zużyli 1,2 mln paliwa mniej, co oznacza redukcję emisji CO2 o 3200 ton.
   5. Zastosowanie lamp solarnych oraz LED-owych w terminalu w Złotorii koło Białegostoku pozwala na zaoszczędzenie 31 400 ton CO2 rocznie.
   6. W ramach sześciu edycji programu wolontariatu pracowniczego „Zielony Czas Pomagania” odbyły się łącznie 124 projekty ekologiczne. W każdą z edycji angażowało się średnio ok. 500 pracowników, a łącznie przeznaczyli oni blisko 9500 godzin na wsparcie środowiska oraz edukację ekologiczną dzieci i młodzieży.

   Nagrody, wyróżnienia z zakresu Zielonej Logistyki

    - W 2014 roku DB Schenker Logistics zajął 1 miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm Dziennika Gazety Prawnej. Ponadto po raz kolejny zwyciężył w klasyfikacji branżowej.
    - Aż 9 dobrych praktyk DB Schenker Logistics zostało wyróżnionych w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu za 2013 rok. Wśród nich m.in.: Program Wolontariatu Pracowniczego, Mistrzostwa Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy oraz aplikacja Raport emisji pozwalający klientom monitorować emisję gazów w transporcie ich przesyłek.
    - Dobre praktyki DB Schenker Logistics znajdują się także we wcześniejszych Raportach Forum Odpowiedzialnego Biznesu za lata: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2005, 2004.

    X

    Zamów newsletter

     

    Akceptuję regulamin