.

 

Dalszy rozwój TikToka i mikroinfluencerzy. Co jeszcze zdominuje influencer marketing w 2023 roku?

dodano: 
11.01.2023
komentarzy: 
0

Rynek influencer marketingu jest już obszerny i wciąż będzie się powiększał. Każdy kolejny rok przynosi nowe rodzaje treści i nowe sposoby, w jakie marki mogą wchodzić w interakcje z potencjalnymi klientami. Influencerzy powinni być na bieżąco z trendami, aby oferować markom to, czego potrzebują do poszerzenia grona odbiorców.

Czytaj też: Krótkie formy wideo i wytyczne UOKiK-u. Podsumowanie 2022 roku w influencer marketingu

Jakie są prognozy ekspertów na 2023 rok?

Kamil Bolek, CMO LTTM (LifeTube, Gameset)

Ekonomia twórców

Influencer marketing stał się już działaniem standardowym, nieodłączonym elementem praktycznie każdej większej kampanii. Na tej bazie rosnąć będzie teraz „ekonomia twórców”, czyli nowe modele współpracy i modele biznesowe, nowe sposoby monetyzacji treści i jej redystrybucji na różnych platformach, twórcy będą jeszcze mocniej działać cross-platformowo, a część z nich może nawet uniezależnić się od współprac z markami.

Profesjonalizacja TikToka

TikTok to ogromny potencjał marketingowy, jednak wciąż jeszcze nieujarzmiony. Niestety wiele kampanii realizowanych jest „pod radarem” – bez poszanowania praw autorskich czy odpowiedniego pomiaru efektywności. Są jednak pierwsze marki-jaskółki, jak na przykład Biedronka, które pokazują, że działania tam realizowane mogą być zarówno profesjonalnie, jak i efektywnie. Spodziewam się więc przyspieszonej profesjonalizacji TikToka, wymuszonej przez większych korporacyjnych reklamodawców – z korzyścią dla całego rynku.

Metaverse

Branża, choć przeszła już niemal całkowitą cyfryzację, wejdzie na zupełnie inny poziom digitalizacji brand experience, połączy go z e-commercem i doświadczeniami społecznościowymi, a obok „fizycznych” produktów zacznie sprzedawać również te wirtualne. Z pewnością nie będzie to jeszcze masowa adaptacja Web3, NFT, DAO i podobnych technologii, ale zwiększy się liczba kampanii bazujących na wirtualnych światach: zarówno tych określanych mianem metaversów, jak i bazujących na znanych i popularnych grach, jak Fortnite, Minecraft czy Roblox.

Marek Myślicki, Chief Growth Officer Stor9_ , szef grupy roboczej Influencer Marketing IAB Polska

Pomimo zapowiadanego kryzysu oraz niepewnej sytuacji związanej z inflacją, rynek influencer marketingu nadal będzie rósł. Zmienią się zapewne warunki gry.

Już teraz widać, że duża część marek zaczyna poważniej podchodzić do działań z influencerami. Poważniej znaczy dwie rzeczy. Po pierwsze uważnie przygląda się każdej wydanej na influencerów złotówce i oczekuje maksymalizacji wyniku.

Po drugie klienci stawiają na coraz dokładniejsze mierzenie skuteczności działań z influencerami poprzez wykorzystanie różnych wskaźników – czy konwersji, wyświetleń, zasięgów (pojedynczych publikacji), zaangażowania, stawek CPV/CPM, na sentymencie kończąc. Dlatego spodziewam się, że w roku 2023 coraz więcej współprac będzie opierało się na większej i głębszej analizie działań z influencerami. Niektórzy zapędzą się w kozi róg wskaźników, które nie będą w żaden sposób odnosiły się do marki. Inni oraz ci, których będzie też stać, wyciągną wnioski i zainwestują w badania oraz tracking, które dostarczą bardziej miarodajne dane. Konsekwencją tego będą bardziej przemyślane działania, ale też wydłużenie potencjalnego czasu na zaplanowanie i skoordynowanie kampanii z infuencerami.

Ciekawi mnie niezmiernie sytuacja związana z TikTokiem – olbrzymie wzrosty i obecność niemal w każdej kampanii, jednak ze stale wiszącym widmem bycia ofiarą politycznych rozgrywek pomiędzy Chinami a USA. Osobiście jestem wielkim fanem możliwości tej platformy oraz sposobu, w jaki można na niej prowadzić działania z influencerami. Narzędzia, które wprowadzono w tym roku, umacniają mnie w przekonaniu, że TikTok rozumie, w jakim kierunku należy podążać. Trzymam kciuki za dalsze wzrosty w Polsce oraz możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od bycia zakładnikiem polityki.

TikTok przyczynił się też znacząco do popularności krótkich form wideo i uważam, że to także jest obszar, który będzie rósł w nadchodzących miesiącach – zarówno na TikToku, jak i Instagramie czy YouTubie.

Na koniec zostawiam mikrotrend, ale jednak zauważalny, jakim jest wzrost znaczenia influencerów B2B. Tak jak w zeszłych latach rosła liczba mikro- oraz nanoinfluencerów angażowanych przez marki do swoich kampanii, tak w ostatnim zauważyłem, że coraz więcej marek i firm z obszarów B2B poszukuje influencerów dla swoich działań. Nie jest to jeszcze wielka skala, ale w naszej agencji zdarzyło nam się prowadzić kilka projektów wykorzystujących typowych influencerów B2B, a słyszałem od koleżanek i kolegów z innych firm, że oni też coraz częściej realizują podobne współprace.

Zuzanna Śleszyńska, co-founder i Creative Director w Lettly

2023 rok będzie kolejnym rokiem TikToka i wideo marketingu. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy trend, który będzie tylko przybierał na sile – współprace platform streamingowych z muzycznymi influencerami, którzy wspólnie promują nowe produkcje serialowe na TikToku. Szczególnie dobrze w tym temacie radzi sobie Netflix – piosenka Kate Bush zawładnęła TikTokiem przy okazji premiery nowego sezonu „Stranger Things”, a taniec Wednesday do utworu Lady Gagi stał się viralem już w dniu premiery serialu. Takich kreatywnych działań na pewno zobaczymy jeszcze więcej w 2023 roku.

Kolejnym silnym trendem są współprace z mikroinfluencerami. W 2022 roku obserwowaliśmy coraz więcej dużych marek, które postanowiły w swoich kampaniach docierać głównie do generacji Z i w komunikacji zaczęły stawiać na autentyczność oraz naturalność. To przyczyniło się do rosnącej popularność stałych współprac brandów z mikroinfluencerami, którzy są ekspertami lub ważnymi głosami w dziedzinach, w których się specjalizują. Takie działania prowadzą np. Reserved, Pull&Bear czy Vichy, ale lista marek na pewno wydłuży się w kolejnych miesiącach.

Zebrała Beata Szauer

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin