Facebook przekaże milion dolarów na rzecz fact-checkerów walczących z dezinformacją o koronawirusie

dodano: 
19.03.2020
komentarzy: 
0

Facebook podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem. 17 marca 2020 roku portal społecznościowy poinformował, że przekaże milion dolarów w ramach programu wspierającego fact-checkerów walczących z dezinformacją o koronawirusie.

Firma podjęła współpracę z International Fact-Checking Network – organizacją należącą do instytutu Poynter, odpowiadającą za sprawdzanie prawdziwości informacji na całym świecie. Celem programu jest zapewnienie dodatkowych pieniędzy, dzięki którym będzie można utrzymać fact-checkerów lub poprawić ich zdolności. Dodatkowo wsparte będą również działania takie jak: tłumaczenie sprawdzonych treści z języka oryginalnego na inne, produkcja filmów, infografik i podcastów o koronawirusie, współpraca z ekspertami ds. zdrowia w zakresie badań naukowych, tworzenie kanałów do prezentowania wiarygodnych informacji interaktywnie lub offline oraz wsparcie władz w przekazywaniu faktów o COVID-19.

Czytaj też: Raport specjalny Edelmana: społeczeństwo boi się fake newsów o koronawirusie, nie ufa informacjom znalezionym w social mediach

„Fact-checkerzy pracowali bardzo ciężko, dzień i noc od stycznia, aby wykrywać kłamstwa na temat koronawirusa. Media społecznościowe są odpowiedzialne za zwalczanie dezinformacji i wspaniale jest widzieć, że Facebook chce wspierać CoronaVirusFacts Alliance” – mówi Cristina Tardáguila, Associate Director w IFCN i koordynator projektu #CoronaVirusFacts Alliance (współpracy firm i organizacji, które wspierają walkę z dezinformacją o koronawirusie).

Zgłoszenia do programu można wysyłać od 18 marca do 1 kwietnia 2020 roku na stronie ifcn.submittable.com. Aplikacje będą przyjmowane jedynie od organizacji fact-checkingowych, które należą do #CoronaVirusFacts Alliance lub są zweryfikowane przez International Fact-Checking Network. (ak)

Źródło:

facebook.com/journalismproject, Launching a $1M Grant Program to Support Fact-Checkers Amid COVID-19, Keren Goldshlager, Orlando Watson, 17.03.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin