czwartek, 3 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościFala hejtu na córkę Nawrockiego. Głos w sprawie zabrało Biuro Ochrony Praw...

Fala hejtu na córkę Nawrockiego. Głos w sprawie zabrało Biuro Ochrony Praw Dziecka i rzeczniczka

Podczas wieczoru wyborczego po drugiej turze wyborów prezydenckich na scenie pojawiła się siedmioletnia córka Karola Nawrockiego. Wielu ujęła swoją otwartością i spontanicznością – dziewczynka machała do kamer, uśmiechała się i wysyłała serduszka do publiczności. Jednak jej naturalne dziecięce zachowanie spotkało się także z… falą hejtu w internecie. Głos w tej sprawie zabrało Biuro Ochrony Praw Dziecka oraz Rzeczniczka Praw Dziecka. Instytucje ostrzegają, że atakowanie dziecka i znieważanie go z powodu wyglądu czy zachowania może zostać uznane za przestępstwo, za które grozi nawet 12 lat więzienia.

Obecność córki Nawrockiego podczas wieczoru wyborczego była szeroko komentowana w polskich mediach. Jak przeanalizował Instytut Monitorowania Mediów, w ciągu zaledwie dwóch dni temat pojawił się w ponad 400 publikacjach w mediach klasycznych oraz był przedmiotem blisko 1,5 tys. wpisów w mediach społecznościowych. Jak szacuje IMM, łączny zasięg publikacji wyniósł ponad 50 mln potencjalnych kontaktów z przekazem*.

Jak podaje IMM, w prowadzonych dyskusjach dominowały przede wszystkim dwie perspektywy – obrona dziecka i potępienie hejtu oraz podkreślanie naturalności zachowania dziewczynki. Komentujący z różnych stron sceny politycznej zgodnie podkreślali, że dzieci powinny pozostawać poza ostrzem publicznej krytyki. Pojawiły się także głosy o przekroczeniu granic i potrzebie szacunku niezależnie od sympatii politycznych. Wielu internautów zwracało uwagę, że dziewczynka zachowywała się jak każde dziecko – była spontaniczna, uśmiechnięta i pełna energii. Najczęściej powtarzane pozytywne określenia to: „skradła show”, „naturalne dziecko”, „urocza”, „pełna życia”. Wpisy w social mediach często wyrażały też mieszane uczucia – krytyka Karola Nawrockiego nie przeszkadzała w wyrażeniu sympatii czy wsparcia wobec jego córki.

Zachowanie dziewczynki spotkało się jednak również z falą hejtu w internecie. Znalazły się osoby, które zaczęły obrażać córkę Nawrockiego i negatywnie komentować jej wygląd i zachowanie. W sprawie głos zabrało Biuro Obrony Praw Dziecka, które stanowczo potępiło takie działania, przypominając jednocześnie, że tego typu komentarze mogą być traktowane jako przestępstwo. Przedstawiciele biura podkreślają, że atakowanie i znieważanie dziecka z powodu wyglądu czy zachowania jest czynem karalnym, za który może grozić nawet 12 lat więzienia. Instytucja zadeklarowała ponadto, że zamierza podjąć działania prawne w sprawie.

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez Biuro Obrony Praw Dziecka na Facebooku czytamy: „NIE ZGADZAMY SIĘ NA HEJT WOBEC CÓRKI KAROLA NAWROCKIEGO – PODEJMIEMY DZIAŁANIA PRAWNE. Informujemy, że Biuro Obrony Praw Dziecka podejmie zdecydowane kroki przeciwko sprawcom, którzy znieważają, krzywdzą i prześladują 7-letnią córkę prezydenta elekta Karola Nawrockiego”.

Źródło: facebook.com/profile.php?id=100083014826808

Organizacja zaapelowała ponadto o zaprzestanie publikowania krytycznych i krzywdzących opinii na temat dziewczynki, wskazując, że dzieci nie powinny być wciągane w polityczne dyskusje i narażane na tego rodzaju agresję. „Można się zgadzać z poglądami ojca […] lub być jego radykalnym przeciwnikiem – ale nic nie usprawiedliwia atakowania jego dziecka” – podkreśla Biuro Obrony Praw Dziecka.

Niezgodę na przemoc i hejt stanowczo wyraziła również Rzeczniczka Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak. W poście na Facebooku podkreśla, że komentarze internautów to jawna przemoc wobec dziecka. „Każde dziecko zasługuje na szacunek! Żadnego dziecka nie można atakować! Żadnego dziecka nie można obrażać!” – apeluje rzeczniczka.

Źródło: facebook.com/RzecznikPrawDzieckaMonikaHornaCieslak

Horna-Cieślak dodała również, że jeśli ktoś dysponuje nagraniami lub przykładami komentarzy, w których obrażano dziewczynkę, proszony jest o przesłanie ich na adres biura RPD. Rzeczniczka podkreśliła ponadto, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a na przemoc oraz mowę nienawiści należy bezwzględnie reagować. (kn)

* Analiza IMM za okres 1-3 czerwca 2025 roku do godziny 12:00 objęła przekazy w prasie, radiu, telewizji, portalach internetowych i social mediach

Zdjęcie główne: instagram.com/nawrockipl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj