.

 

Harry i Meghan będą kontaktować się z mediami na własnych warunkach

dodano: 
13.01.2020
komentarzy: 
0

Książę i księżna Sussex wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że wycofują się z pełnienia oficjalnych obowiązków członków brytyjskiej rodziny królewskiej. We wpisie zamieszczonym 8 stycznia 2020 roku na Instagramie @SussexRoyal czytamy m.in., że para chce zacząć pracować i uniezależnić się finansowo oraz dzielić swój czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną.

Harry i Meghan postanowili także stworzyć specjalną stronę internetową, na której będą informować o swojej pracy oraz o zmianach wynikających z ich nowych ról. Pierwszą tego typu modyfikacją jest wprowadzenie nowych zasad dotyczących utrzymywania kontaktów z mediami.

Na stronie sussexroyal.com czytamy, że wiosną 2020 roku książę i księżna Sussex zmienią sposób prowadzenia działań media relations tak, aby zapewnić różnorodny i otwarty dostęp do swojej pracy. Zmiany mają być wprowadzane etapowo, żeby w naturalny sposób dopasować je do nowych ról Harry’ego i Meghan. Komunikacja z mediami w nowej formie ma opierać się na:

– współpracy z lokalnymi organizacjami medialnymi i młodymi początkującymi dziennikarzami,

– zapraszaniu wyspecjalizowanych mediów do wybranych współprac i wydarzeń,

– zapewnieniu dostępu do informacji prasie wiarygodnej i obiektywnej,

– dalszym udostępnianiu publicznych wiadomości za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji,

– odejściu od systemu Royal Rota.

Jak czytamy na stronie, system Royal Rota to powstały 40 lat temu sposób komunikacji pomiędzy brytyjskimi mediami a członkami rodziny królewskiej. Na jego podstawie tamtejsza prasa może mieć wyłączność na relacjonowanie najważniejszych wydarzeń (pod warunkiem, że udostępni swoje materiały pozostałym mediom, gdy te o nie poproszą) oraz dostęp do najnowszych zdjęć (wcześniejsze umieszczenie fotografii w internecie przez członków rodziny królewskiej prowadzi do długofalowych reperkusji). Aktualnie w systemie Royal Rota bierze udział siedem tabloidów: The Daily Express, The Daily Mail, The Daily Mirror, The Evening Standard, The Telegraph, The Times i The Sun.

Harry i Meghan zwracają również uwagę na rolę brytyjskich korespondentów królewskich w tworzeniu dezinformacji. Jak czytamy, media na całym świecie błędnie traktują korespondentów jako wiarygodne źródło informacji dotyczące zarówno pracy rodziny królewskiej, jak i jej życia prywatnego.

Czytaj także: Feministka w konserwatywnej rodzinie królewskiej? Jak zmienia się wizerunek Meghan Markle

Czytamy również, że para będzie aktywnie korzystać z mediów społecznościowych, aby osobiście dzielić się newsami ze swojego życia.

Zmiany dotyczą jedynie księcia i księżnej Sussex oraz ich syna Archiego. (ak)

Zdjęcie główne: By Northern Ireland Office - Prince Harry and Ms Markel attend ‘Amazing The Space’ event. [CC BY 2.0] via Wikimedia Commons

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin