Karmazyn oficjalnym odcieniem barw Polski? MKiDN pracuje nad ustawą o symbolach państwowych

dodano: 
02.04.2019
komentarzy: 
0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad ustawą o symbolach państwowych, która miałaby zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 1980 roku – informuje rp.pl. Jak czytamy, resort chce zdefiniować, jaki odcień czerwieni może być określany jako element barw Rzeczypospolitej Polskiej. Według ustaleń źródła to karmazyn miałby być oficjalnym odcieniem flagi i tarczy herbowej orła.

W 2018 roku MKiDN szukało wykonawcy załączników graficznych przedstawiających symbole państwowe, a wymagało od niego m.in. opracowania specyfikacji barw w najpopularniejszych systemach standaryzacji kolorów – wynika z treści zapytania ofertowego, do którego dotarło źródło, a w którym obok słowa czerwień umieszczono w nawiasie karmazyn.

Autor artykułu Wiktor Ferlecki opisuje, że prace nad ustaleniem odcienia czerwieni związane są z „bałaganem” w ustawie z 1980 roku, której załącznik przedstawia barwy państwowe, a czerwień wydrukowano w odcieniu zbliżonym do cynoberu. Jak pisze, problemem są jednak współrzędne tych barw, zapisane w tabeli, w rzadko stosowanym dziś systemie CIELUV, przez co wielu grafików odwzorowuje wartości z tabeli tak, że czerwień przypomina karmazyn, a biel szarość. Jest to częsty błąd, ponieważ system CIELUV jest nieprzekładalny na współcześnie stosowane przestrzenie barwne, a wielu grafików nie zdaje sobie sprawy z przekłamań – komentuje dla źródła Andrzej Ludwik Włoszczyński, projektant specjalizujący się w symbolice państwowej.

Zapisanie w ustawie karmazynu jako oficjalnej barwy mogłoby więc zalegalizować wiele flag będących w obiegu wykorzystujących ten odcień, a takie flagi stosuje dziś także część urzędów państwowych – zauważa źródło.

Jak czytamy, Krzysztof Guzek, członek Towarzystwa Heraldycznego Szkocji przypomina, że karmazyn był historycznie pierwszą polską barwą narodową, a uzyskiwano go z owadów występujących na terenie Ukrainy. W broszurze MSW z 1921 roku także sprecyzowano odcień czerwieni jako karmazyn, jednak w 1927 roku rozporządzeniem prezydenta zmieniono go na cynober i to właśnie on, zdaniem Guzka, powinien być oficjalnym odcieniem. „Nie może być innej możliwości, bo cynober jest kanoniczną czerwienią heraldyczną” – podkreśla ekspert.

Ferlecki w swoim artykule przypomina także o zmianach w wyglądzie orła, które MKiDN zleciło poznańskiemu projektantowi Aleksandrowi Bąkowi. Ponieważ w opinii wielu ekspertów obecny herb nie spełnia wymogów heraldyki, w nowym projekcie korona ma dostać prześwity, skrzydła orła mają stać się lustrzanymi odbiciami, a złote mają być całe nogi aż do linii upierzenia (obecnie złote są jedynie szpony orła) – opisuje autor.

Źródło dodaje, że projekt ustawy o symbolach ma zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2019 roku, a do Sejmu mógłby trafić przed wyborami, co zmniejsza szanse na jego przyjęcie jeszcze w tej kadencji parlamentu. (bm)

Źródło:

rp.pl, Ministerstwo Kultury ustali nowe barwy flagi Polski?, Wiktor Ferfecki, 31.03.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin