.

 

Persil otworzył w Gdańsku Pralnię Społecznie Odpowiedzialną

dodano: 
10.12.2020
komentarzy: 
0

W Gdańsku powstała Pralnia Społecznie Odpowiedzialna, w której ubrania, koce czy okrycia będą mogły uprać osoby bezdomne. Projekt, za który odpowiada marka Persil (wspierana przez partnerów pozarządowych – Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i Fundację Społecznie Bezpieczni), obejmie pomocą około tysiąca osób miesięcznie.

Jak wyjaśniają autorzy projektu, jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii jest jeszcze większa niż zwykle dbałość o higienę – m.in. częste pranie ubrań. Te z pozoru proste działania nie są jednak dostępne dla wszystkich – jedną z grup najbardziej narażonych na ryzyko braku ochrony przed wirusem są osoby w kryzysie bezdomności, których obecnie jest w Polsce blisko 36 tys. Z tego względu Persil postanowił wesprzeć potrzebujących i zainicjował specjalny program. Marka zakupiła niezbędny sprzęt potrzebny był do wyposażenia pralni oraz przekazała zapas środków piorących (wystarczy ich na rok pracy pralni, część zapasu trafi także do pozostałych trójmiejskich placówek Towarzystwa i mieszkań wspomaganych).

pralnia

Wspólnie z partnerami marka stworzyła mechanizm, który pomoże systemowo rozwiązywać problem. Pralnia dostosowana jest do świadczenia usług osobom potrzebującym, które na co dzień żyją na ulicy, ale także kilkuset podopiecznym schronisk i noclegowni. Bezpłatnie uprane ubrania mają pomóc chronić się przed wirusem oraz lepiej funkcjonować w przestrzeni społecznej, dając szansę na znalezienie pracy.

Pralnia Społecznie Odpowiedzialna ruszyła z początkiem grudnia w Gdańsku. Miejsce znajduje się w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, które udostępniło budynek. Projekt będzie na co dzień zarządzany przez Fundację Społecznie Bezpieczni, na zasadach ekonomii społecznej. W pralni zatrudnienie znajdą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

„Świat stanął dziś w obliczu wyjątkowego wyzwania. Jak nigdy, potrzebna jest uważność, troska i solidarność społeczna. Jeśli możemy jakoś pomóc, robimy to” – mówi Magdalena Kostrzewa, Brand Manager marki Persil.

pralnia

„Problem bezdomności istnieje cały rok, nie tylko w okresie zimowym, kiedy temat najmocniej wybrzmiewa, ponieważ często wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia. Ważne jest, żeby pomagać systemowo i cyklicznie. Dlatego tak ważne jest wsparcie długofalowe i mądra pomoc, jaką daje nam Persil. Pralnia, nasze zaangażowanie, zapasy proszku będą z nami na długo. Stałe wsparcie jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie wpływać na zmianę życia naszych podopiecznych” – dodaje Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Za całościową strategię projektu odpowiada agencja Big Picture. Identyfikację przygotowała agencja The Cats.

Uruchomienie Pralni Społecznie Odpowiedzialnej jest kolejną inicjatywą szerszej strategii zaangażowania społecznego koncernu Henkel Polska, do którego należy Persil. Firma od początku pandemii wspiera walkę z COVID-19 przez przekazanie produktów kosmetycznych szpitalom oraz darowizny w wysokości 135 tys. zł. na rzecz Funduszu Interwencyjnego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego. Dodatkowo firma wsparła finansowo Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, aby wydłużyć pracę infolinii dla nauczycieli i opiekunów w czasie pierwszych dwóch miesięcy pandemii, a we współpracy z Volvo Truck Polska przygotowała 1,5 tys. zestawów z kosmetykami dla kierowców. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin