.

 

PKW prezentuje wyniki z większości obwodów. Będzie druga tura wyborów

dodano: 
29.06.2020
komentarzy: 
0

28 czerwca 2020 roku Polacy głosowali w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła wyniki z 99,78 proc. komisji obwodowych. Z przedstawionych danych wynika, że za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów. Na prowadzeniu jest obecny prezydent Andrzej Duda, który w drugiej turze zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, obecnym prezydentem Warszawy

Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, frekwencja była rekordowa – wyniosła 64,4 proc. Najwięcej głosów zdobył Andrzej Duda (kandydat PiS-u) – zagłosowało na niego ponad 8,4 mln osób, co stanowi 43,67 proc. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) – otrzymał przeszło 5,8 mln głosów, co daje 30,34 proc. Ostatni na podium jest kandydat bezpartyjny Szymon Hołownia – głosowało na niego przeszło 2,6 mln obywateli, co przekłada się na wynik 13,85 proc.

Czytamy, że na kolejnych miejscach znaleźli się: Krzysztof Bosak (1,3 mln głosów; 6,75 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (457 tys. głosów; 2,37 proc.) i Robert Biedroń (425 tys. głosów; 2,21 proc.). Pozostali kandydaci – Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Waldemar Witkowski, Paweł Tanajno i Mirosław Piotrowski – uzyskali wynik poniżej 0,3 proc.

Czytaj także: Podsumowanie kampanii prezydenckiej 2020 – cz. I

Podsumowanie kampanii prezydenckiej 2020 – cz. II

Jak czytamy, przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał, że PKW nadal czeka na 63 protokoły z obwodowych komisji wyborczych. Brakuje m.in. 11 protokołów z Warszawy (pięciu z Targówka, pięciu z Ursynowa i jednego z Ursusa), jednego z Łodzi, trzech z Katowic, jednego z Łowicza oraz z około 25 komisji z Mielca. Najwięcej problemów jest z protokołami z obwodów znajdujących się za granicą – jak tłumaczył Marciniak, jest tam dużo pracy związanej z otwarciem i przeliczeniem kopert oraz liczbą głosów oddanych korespondencyjnie. Czytamy, że chodzi przede wszystkim o Belgię, Holandię, Niemcy i Wielką Brytanię.

Przewodniczący PKW zapewnił, że dane z brakujących 63 obwodów nie wpłyną znacząco na wynik wyborów, ponieważ różnica będzie wynosić dziesiętne procenta – czytamy dalej. Wiadomosci.onet.pl podaje również, że PKW odnotowała 350 przestępstw i wykroczeń w związku z wyborami – czyli jedno zdarzenie na 100 tys. wyborców.

Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca 2020 roku. (ak)

Zdjęcie główne: youtube.com/YTtvpinfo

Źródło:

wiadomosci.onet.pl, PKW podała wyniki z 99,78 proc. obwodów. Andrzej Duda z poparciem 43,67 proc., 29.06.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin