sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJak pracownicy oceniają działania firm w czasie pandemii? Wyniki badania MJCC

Jak pracownicy oceniają działania firm w czasie pandemii? Wyniki badania MJCC

Agencja employerbrandingowa MJCC opublikowała raport „Marka pracodawcy w obliczu pandemii”, w którym pokazano, jak w czasie koronakryzysu firmy odbierane są przez pracowników. Jak tłumaczą autorzy, w badaniu skupiono się na emocjach, jakie towarzyszą osobom zatrudnionym, a także na tym, jak oceniają komunikację i jak w długim terminie zmienić się mogą ich oczekiwania wobec pracodawców.

Czytaj także: Infolinie, chatboty i wsparcie psychologiczne – jak firmy dbają o pracowników w czasie pandemii

Na początku ankietowanych spytano, czy ich pracodawcy zastosowali właściwe rozwiązania, aby chronić zdrowie pracowników. Pozytywnie na to pytanie odpowiedziało 84 proc. badanych – 94 proc. z nich pracuje obecnie zdalnie. Większość (75 proc.) wskazała także, że w czasie pandemii dla firm najważniejsze było zagwarantowanie zatrudnienia wszystkim pracownikom. Zdaniem 22 proc. dla pracodawców priorytetem była płynność finansowa firmy, a nie zdrowie pracowników.

raport

Źródło: m.mjcc.pl

73 proc. respondentów nie straciło zaufania do swojego pracodawcy z powodu niewłaściwych działań, jakie podjął w czasie pandemii. Brak zaufania wykazało za to 34 proc. badanych, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie z innymi, oraz 14 proc. osób, które przeszły na tryb zdalny.

Czytaj także: Jak PR-owcy pracują zdalnie?

Większość pytanych osób (71 proc.) myśli także, że pracodawcy powinni zrobić wszystko, co się da, aby zapewnić ciągłość zatrudnienia, nawet gdyby oznaczało to poniesienie dużych strat finansowych do czasu zakończenia pandemii.

Ankietowanych spytano również o ich emocje i odczucia względem działań pracodawców. 67 proc. respondentów stwierdziło, że uspokaja ich komunikacja pracodawcy – również w tym przypadku większość z nich (79 proc.) to osoby pracujące z domu. Autorzy zwracają uwagę, że komunikaty firmy nie zwiększają niepokoju zdaniem 81 proc. osób, które zajmują się HR-em i komunikacją, a także zarządzających. Z kolei 28 proc. badanych uznało, że komunikaty wysyłane przez pracodawców jedynie zwiększają ich niepokój i obawy. Największe znaczenie ma to dla osób pracujących w bezpośrednim kontakcie ze innymi (33 proc.).

Czytaj także: Jak prowadzić komunikację wewnętrzną w czasach zdrowotnego kryzysu

Czy pracodawcy powinni powstrzymać się od prowadzenia komunikacji mającej humorystyczny lub żartobliwy wydźwięk? Zdaniem 54 proc. respondentów w tym trudnym czasie komunikacja firm powinna być bardziej stonowana. 32 proc. badanych udzieliło za to odpowiedzi „Zdecydowanie się nie zgadzam”.

raport

Źródło: m.mjcc.pl

74 proc. ankietowanych przyznało też, że w czasie pandemii śledzi działania innych pracodawców – najczęściej (87 proc.) byli to przedstawiciele branży HR. Do wysłania aplikacji w sprawie pracy skłoniło to jednak jedynie 29 proc. badanych, z czego najczęściej były to osoby, które pracują w bezpośrednim kontakcie z innymi.

Autorzy raportu podkreślają, że przez koronakryzys zmieni się to, na co kandydaci będą zwracać uwagę podczas poszukiwania nowej pracy – taką deklarację złożyło 75 proc. badanych. Pomimo tego te osoby nadal najczęściej wskazywały na obietnicę zawarcia umowy o pracę (59 proc.), wysokość wynagrodzenia (57 proc.) oraz stabilność zatrudnienia (53 proc.). Dla wszystkich ankietowanych ważna okazała się także możliwość pracy zdalnej (26 proc.).

Na końcu respondentów spytano o oczekiwania, jakie mają wobec pracodawców w czasie pandemii. Zdaniem badanych firmy powinny przede wszystkim edukować w zakresie higieny i zapobiegania zakażeniu COVID-19 (57 proc.), wspierać emocjonalnie pracowników (55 proc.), komunikować o aktualnym rozwoju pandemii (46 proc.) oraz nie obciążać komunikacji wewnętrznej nadmiarem informacji, które nie są kluczowe (38 proc.). Rzadziej wskazywano na budowanie poczucia wspólnoty za pośrednictwem mediów społecznościowych (30 proc.) i dzielenie się z opinią publiczną informacjami o działaniach wewnętrznych firmy w zakresie pandemii (24 proc.).

Czytaj także: Odpowiedzialność i empatia. Jak komunikować się w obliczu pandemii

raport

Źródło: m.mjcc.pl

„Na ogólnym poziomie opinie naszych respondentów okazały się spójne i prezentujemy je w niniejszym raporcie, ale na koniec warto też przyjrzeć się różnicom opinii w niektórych grupach. Szczególnie wyraźnie widać odmienne perspektywy osób, które mogą pracować zdalnie w porównaniu z tymi, które pozostają w bezpośrednim kontakcie z innymi (współpracownikami lub klientami). Drugim ciekawym wątkiem jest porównanie perspektywy osób, które kształtują komunikację oraz polityki HR w tym czasie, z opiniami pracowników, którzy są jedynie odbiorcami tych działań” – komentuje Urszula Płosarek, Strategy Manager w MJCC. „Warto pamiętać, że w nowej rzeczywistości te grupy zawodowe, których praca w formie zdalnej nie jest możliwa, mogą mieć większe wymagania w odniesieniu do bezpieczeństwa. A zatem zarówno zapewnienie odpowiednich standardów w tym zakresie, jak i ich komunikowanie może być kluczowe dla wizerunku pracodawcy oraz sukcesu rekrutacyjnego. Wiele firm z branży handlu detalicznego (szczególnie wielkopowierzchniowego), produkcyjnej oraz usług kurierskich będzie zmuszonych krytycznie przyjrzeć się swojemu EVP pod tym kątem, gdy sytuacja gospodarcza zacznie wracać do normy” – dodaje Płosarek.

„Gdy ograniczenia związane z pandemią będą się zmniejszać, warto rozważyć przeprowadzenie wewnętrznych badań jakościowych i zweryfikować nowe nastawienie pracowników do firmy oraz do aktualnej oferty pracodawcy. Może się okazać, że nie tylko zmienią się ich preferencje co do benefitów pozapłacowych, ale wręcz konieczne może być przedefiniowanie całego EVP. Oby był to też czas nauki dla pracodawców, jak ważna jest komunikacja wewnętrzna – otwarta, rzetelna, wyprzedzająca plotki i domysły. Employer branding bywa traktowany jak jedna z tych dziedzin, którymi można się zajmować jedynie w czasach spokojnych i dostatnich, ale realnie jego owoce będziemy zbierać dopiero po kryzysie” – podsumowuje Strategy Manager w MJCC.

Pełny raport można znaleźć na stronie. (ak)

O badaniu:

Badanie prowadzone było od 4 do 13 maja 2020 roku. Udział wzięło w nim 607 osób, które udzielały odpowiedzi za pośrednictwem ankiety internetowej CAWI. Respondenci pochodzili z różnych grup zawodowych: wśród nich znalazły się zarówno osoby pracujące zdalnie (37 proc.), jak i te wykonujące pracę związaną z bezpośrednim kontaktem z klientami (34 proc.) lub w bezpośrednim kontakcie z innymi pracownikami (25 proc.).

raport

Źródło: m.mjcc.pl

Zdjęcie główne: m.mjcc.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj