.

Rusza kampania SOS Wioski Dziecięce na temat bezpieczeństwa dzieci w czasie izolacji

dodano: 
14.05.2020
komentarzy: 
0

W maju 2020 roku ruszyła akcja Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce zatytułowana „Są dzieci, dla których #zostańwdomu oznacza zagrożenie”. Kampania zwraca uwagę na trudną sytuację dzieci z rodzin stojących przed ryzykiem rozpadu i wykluczenia społecznego z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Jak tłumaczą organizatorzy, są rodziny, które od lat zmagają się z różnymi problemami, np. depresją. Mimo załamań, wielu z nich udało się wybrnąć z tych sytuacji i dbać o bezpieczeństwo dzieci. Nagły kryzys związany z pandemią koronawirusa przywrócił jednak trudności w ich funkcjonowaniu.

„Wyobraź sobie Kasię, małą dziewczynkę (…), która zastanawia się, co zrobiła nie tak (…), że jej świat znowu rozpada się na kawałki” - słyszymy w wideo promującym akcję.

Organizatorzy dodają, że trwający kryzys pogłębił problemy takie jak trudne warunki materialne, bezrobocie i niewydolność wychowawcza rodziców. Takie zmiany, zwłaszcza w domowej izolacji, zwiększają również ryzyko nadużywania alkoholu oraz przemocy.

Akcja stowarzyszenia ma na celu zebranie środków na pomoc dzieciom objętym opieką programu „SOS Rodzinie”, zapewniającego wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

„Ważnym elementem Programu »SOS Rodzinie« są działania prowadzone w Świetlicach SOS, w których dzieci mogą odrobić lekcje, nadrobić zaległości edukacyjne, rozwijać zainteresowania, porozmawiać o swoich troskach czy choćby zjeść ciepły posiłek. Choć ze względów bezpieczeństwa świetlice są tymczasowo zamknięte,  dzieci wciąż mają dostęp do tak potrzebnego obecnie wsparcia” – mówi Łukasz Łagód, psycholog, doradca ds. Programów Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”.

„Alarmująca sytuacja wymaga od nas natychmiastowego działania. Dlatego z całego serca zwracam się do naszych darczyńców z apelem o pomoc dzieciom, które dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebują poczucia bezpieczeństwa i stabilności. W prowadzonym przez nas programach profilaktycznych każdego dnia robimy wszystko, by ochronić dzieci i zapewnić nieprzerwane wsparcie rodzinom, których kryzys dotknął najboleśniej” – dodaje Barbara Rajkowska, dyrektor krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

SOS Wioski Dziecięce uruchamia również na swojej stronie internetowej kryzysowy „KontaktSOS”,  za pomocą którego będzie można uzyskać pomoc od ekspertów stowarzyszenia i  znaleźć bazę organizacji, które lokalnie świadczą różnego rodzaju pomoc. Akcja będzie trwała około dwóch miesięcy. (kd)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin