.

 

Ruszył projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”

dodano: 
11.10.2022
komentarzy: 
0

Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej 10 października 2022 roku, w dniu Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, rozpoczęła projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.

Według danych polskiej policji w 2021 roku 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77 proc. wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazanie związanych z tym wyzwań i przyczynienie się do normalizacji sięgania po pomoc. Planowane są długofalowe działania, które mają prowadzić do polepszenia sytuacji zdrowotnej młodych ludzi.

W ramach projektu zaplanowane są największe w Polsce badania zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży oraz kampania edukacyjna skierowana do młodych ludzi, rodziców i nauczycieli.

Badanie ma za cel znalezienie odpowiedzi m.in. na pytania „Co wzmacnia kondycję psychiczną młodzieży w Polsce, a co podcina im skrzydła?”, „Na kogo mogą liczyć w kryzysowej sytuacji?”. Obejmie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 10-19 lat zarówno z dużych miast, jak i małych miejscowości. Badanie w szkołach rozpocznie się 25 października 2022 roku i potrwa do 26 lutego 2023 roku. Jest anonimowe, a jedynym wymogiem jest zarejestrowanie placówki w bezpłatnym programie „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” koordynowanym przez Fundację Dbam o Mój Zasięg.

W badaniu uczestniczy już ponad 1500 szkół z całego kraju. Opracowane wyniki posłużą do stworzenia oferty edukacyjnej z konkretnymi narzędziami dla dzieci i rodziców oraz nauczycieli. Dodatkowo, każda szkoła otrzyma raport i diagnozę swojej społeczności szkolnej.

Głównym kanałem kampanii jest profil @mlode_glowy na TikToku, gdzie publikowane będą treści edukacyjne dotyczące zdrowia psychicznego, a także odbędą się dyżury ekspertów, odpowiadających na pytania użytkowników. (bs)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin