.

Ruszyła kampania społeczna „ekoTurysta”

dodano: 
04.07.2022
komentarzy: 
0

Na początku lipca 2022 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ruszył z kampanią społeczną „ekoTurysta”.

Akcja ma zwrócić uwagę turystów oraz mieszkańców województwa pomorskiego na problem zaśmiecania morskich brzegów, jezior oraz lasów. Samorząd wydaje bowiem na sprzątanie prawie milion złotych rocznie. Z gdyńskich plaż co roku wywożonych jest ponad 200 ton odpadów. W większości to plastikowe torby, butelki po napojach, kapsle, puszki, niedopałki papierosów czy patyczki od lodów.

„Tą akcją chcemy zwrócić uwagę nie tylko na czystość plaż, ale przede wszystkim uświadomić, że człowiek jest częścią natury, a natura częścią człowieka. Tylko utrzymanie tej harmonii i równowagi daje nam wszystkim szanse na długie i dobre życie, w zgodzie i poszanowaniu środowiska naturalnego. Województwo pomorskie to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na letni urlop. Mamy wyjątkowe plaże, jeziora, rzeki, Kaszuby z malowniczymi pagórkami i dolinami. Dlatego corocznie odwiedzają nas setki tysięcy turystów. Pragniemy, byście Państwo mogli czerpać z tego bogactwa jak najdłużej, ale obcowanie z naturą oznaczać musi głębokie jej poszanowanie. EkoTurysta to osoba, która rozumie naturę, nie dopuszcza do jej dewastacji czy zanieczyszczenia. Liczę, że kampania pomoże w rozwoju zachowań proekologicznych i będzie kolejnym krokiem w budowaniu społecznej wrażliwości” – powiedział wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

Akcja „ekoTurysta” to rozwinięcie ubiegłorocznego programu „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”.

W jej realizację zaangażowane są lokalne społeczności. Z WFOŚiGW w Gdańsku współpracują uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, lokalne samorządy, a także Lasy Państwowe. Wspólnie przygotowują konferencje, spotkania oraz filmy edukacyjne.

W ramach kampanii powstał także spot promocyjny.

Patronat nad przedsięwzięciem objęli Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. (bs)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin