W marcu 2025 roku TikTok powiadomił o rozszerzeniu funkcji „Parowania Rodziny”. Jej aktualizacja zapewnia rodzicom dodatkowe narzędzia kontroli rodzicielskiej, a nastolatkom kolejne opcje, które pomogą im lepiej zarządzać czasem ekranowym. Serwis zaznacza, że wprowadzenie nowych rozwiązań zostało poprzedzone dialogiem z rodzinami i ekspertami branżowymi.
Rodzice mają teraz możliwość blokowania dostępu nastolatków do aplikacji w określonych porach, dostosowując czas korzystania z platformy do indywidualnych potrzeb rodziny. Oznacza to, że opcja „Czas nieobecności” pozwala na ustalenie harmonogramów przerw od TikToka w takich momentach jak m.in. podczas nauki, wspólnych posiłków czy snu. Nastolatki mogą poprosić o dodatkowy czas, ale to rodzic podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą limitu.

TikTok umożliwił sprawdzenie, kogo nastolatek obserwuje, kto obserwuje jego oraz jakie konta zablokował. Według platformy, większa przejrzystość kontaktów, które nastolatkowie utrzymują w sieci, sprawia, że rodzice mają szansę prowadzić ze swoimi dziećmi otwarte rozmowy oraz wspierać je w rozwijaniu umiejętności cyfrowych.
Rodzice mogą określić czas, który nastolatki przeznaczą na korzystanie z aplikacji w ciągu tygodnia oraz w weekendy. Po przekroczeniu ustalonego limitu TikTok będzie wymagał specjalnego kodu, który zostanie przesłany na konto rodzica. Nawet jeśli sami nie zdecydują się oni na ustawienie indywidualnych limitów czasu dla swoich dzieci, użytkownicy poniżej 18. roku życia mają odgórnie ustalony przez serwis limit 60 minut dziennie.
TikTok dodał opcję „Godziny snu”, która ma pomóc nastolatkom poniżej 16. roku życia ograniczać korzystanie z aplikacji przed snem. Po godzinie 22:00 w sekcji „Dla Ciebie” będzie wyświetlany pełnoekranowy komunikat z uspokajającą muzyką. Jeżeli nastolatek nadal będzie korzystał z aplikacji, pojawi się kolejne przypomnienie, które tym razem, według platformy, będzie jeszcze trudniejsze do zignorowania. TikTok wspomina, że że tego typu funkcje pozwalają nastolatkom na kształtowanie zdrowych nawyków cyfrowych. Serwis twierdzi, że w krajach, w których już przetestował to rozwiązanie, większość nastolatków decydowała się na zachowanie przypomnienia. W przyszłości serwis planuje ulepszyć tę opcję o opcjonalne ćwiczenia medytacyjne, aby dodatkowo wspierać zdrowe nawyki i poprawiać jakość snu.

Rodzice od teraz mogą także cofnąć zmianę ustawienia konta nastolatka z profilu publicznego na prywatny. W kolejnych miesiącach TikTok zamierza również uruchomić funkcję, dzięki której w momencie, gdy nastolatek zgłosi film naruszający zasady platformy, będzie mógł jednocześnie poinformować o tym rodzica lub innego zaufanego dorosłego, nawet jeśli nie korzystają oni z opcji „Parowanie Rodzinne”. (ao)