Wybierz dowolny tekst i kliknij ikonę, aby posłuchać!
niedziela, 6 lipca, 2025
Strona głównaCase studies„Pod prąd” – międzypokoleniowa dyskusja

„Pod prąd” – międzypokoleniowa dyskusja

Tytuł projektu:
„Pod prąd” – międzypokoleniowa dyskusja

Autor:
Kampania według autorskiego pomysłu Go Culture. Komunikacja dla kultury.

22 lutego 2011 roku rozpoczęła się ogólnopolska, międzypokoleniowa dyskusja, w której wzięło udział ponad trzydziestu przedstawicieli opiniotwórczych środowisk polskiej inteligencji, rozpoczynając tym samym debatę na temat uniwersalnych wartości, postaw, autorytetów i kryzysie pokolenia XXI wieku. „Pod prąd” to  dyskusja której początek dała książką Władysława Bartoszewskiego i Michała Komara pod tym samym, znaczącym tytułem, wydana także w lutym 2011r. przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Wprowadzenie do projektu:

Rzadko zdarza się aby pojawieniu się na rynku wydawniczym książki towarzyszyła głośna kampania. Jeszcze rzadziej zdarza się, aby w tę kampanię chętnie angażowali się ludzie tacy jak Jerzy Owsiak czy Henryka Krzywonos. Dzięki ich udziałowi kampania przybierała formę dyskusji społecznej, debaty, rozmowy o czymś istotnym, a jednocześnie nie traciła wymiaru komunikacyjnego, w którym rozmowa o nowym „produkcie” – nowej książce, nie schodzi na plan dalszy, nie traci swojej intensywności, ani wagi, a także nikomu „nie przeszkadza”.
A jednak czasem wszystkie te elementy mogą występować razem, sprawiając, że launch tak wydawałoby się nie marketingowego „produktu” jakim jest książka przybiera formę nie tylko interesującej, kreatywnej i głośnej kampanii, ale także działania skutecznego promocyjnie i sprzedażowo.

Agencja Go Culture. Komunikacja dla kultury zaplanowała, a następnie zrealizowała kampanię startową książki „Pod prąd. Moje środowisko niepokorne 1945-1955. Wspomnienia dziennikarza i więźnia”, napisaną przez Władysława Bartoszewskiego; wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Sytuacja wyjściowa. Kontekst.

Przed rozpoczęciem planowania Agencja przeprowadziła drobiazgową analizę sytuacji, z której wyłoniła się spora ilość trudności i barier, a także ograniczeń, jakie należało wziąć pod uwagę. Można je pogrupować i podzielić na dwie główne części: te, które wynikają ze specyfiki rynku wydawniczego oraz przyzwyczajeń mediów pracujących na rzecz komunikacji literatury oraz grupę barier wynikających z  „marki” autora.

Książka, którą zdecydowało się wydać Wydawnictwo Naukowe PWN, autorstwa Władysława Bartoszewskiego była  starannie zaplanowaną pozycją, zawierająca unikalny materiał archiwalny, opracowany przez profesora oraz dziennikarza Michała Komara, ale była także kolejna wydana w bardzo krótkim czasie po ostatniej (zaledwie kilka miesięcy odstępu) książką tego samego autora.

Trudności:
* Należało wziąć pod uwagę ogromną ilość publikacji wydawanych w ostatnim czasie przez Profesora Bartoszewskiego.
* Dużą barierę stanowił opór mediów, ich nasycenie tematyką poruszaną przez profesora Bartoszewskiego, a także ze względu na częste premiery nasycenie mediów tematem
* Istotną trudnością był także stosunkowo kontrowersyjny wizerunek profesora w wielu mediach

Cele działań:
1. Launch książki „Pod prąd. Moje środowisko niepokorne 1945-1955. Wspomnienia dziennikarza i więźnia”, napisaną przez Władysława Bartoszewskiego; wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
2. Wywołanie szerszej dyskusji na tematy poruszane w książce poprzez udział w kampanii postaci życia publicznego
3. Pokazywanie aktualności myśli profesora Bartoszewskiego, łączenie go z innymi postaciami oraz nowoczesny wymiar kampanii.

Adresaci komunikacji:
* Media ogólnopolskie: opiniotwórcze oraz kulturalne,
* Media lokalne,
* Media elektroniczne – radio, telewizja, internet
* Media life style
* Media lokalne w kilku miastach: Łódź, Kraków, Gdańsk
* Szeroka opinia publiczna.

Planowanie i strategia komunikacyjna:

Przesłanie kampanii:
Pod wpływem lektury książki „Pod prąd”, wyłaniają się autorytety, wzory postaw i uniwersalne wartości. Próbę odpowiedzi na te same pytania, które w swej książce stawia Bartoszewski w odniesieniu do lat 40. i 50. podjęli dziś przedstawiciele różnych pokoleń, środowisk, zawodów. Kampania – Pod prąd – to refleksja na temat postaw, wartości i życiowych wyborów. To pytanie o to kim jesteśmy, jaki mamy cel i jaką drogą do niego docieramy. Życie pod prąd nigdy nie było wyborem łatwym i bezkompromisowym. Obecny czas bardziej niż kiedykolwiek wymaga bycia uważnym obserwatorem rzeczywistości, która jest bez porównania łatwiejsza niż w latach 40. i 50., i w której wygodnie płynąć z prądem. Trudno dziś o jednoznaczne odpowiedzi. Trudno określić białe lub czarne… Jednak zawsze warto być uczciwym i przyzwoitym, wiernym sobie, idąc pod prąd czasem wbrew wszystkim, ale nie wyrządzając krzywdy.

Główne założenia kampanii:
* Zaplanowanie kilkustopniowej kampanii pod spójną nazwą „Pod prąd – międzypokoleniowa dyskusja”
* Zaproszenie do współpracy ponad trzydziestu postaci życia publicznego – wspólne poszukiwanie definicji bycia pod prąd.
* Stworzenie materiałów video, audio z udziałem zaproszonych postaci
* Działania media relations – cykl działań nastawionych na pozycjonowanie w mediach zaproszonych postaci oraz profesora Bartoszewskiego
* Stworzenie serwisu internetowego oraz działania w mediach społecznościowych
* Organizacja cyklu spotkań z czytelnikami oraz mediami prezentujących książkę „Pod prąd” – Warszawa, karków, Łódź, Gdańsk

Realizacja i przebieg projektu:
1. ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY POSTACI ŻYCIA PUBLICZNEGO .
W kampanii udział wzięło prawie trzydziestu przedstawicieli różnych środowisk, należących do trzech pokoleń. W odpowiedzi na słowa Władysława Bartoszewskiego, na temat dzisiejszych postaw wypowiedzieli się: przedstawiciele środowiska dziennikarskiego reżyserzy, muzycy, aktorzy, działacze społeczni, krytycy, publicyści, historycy, działacze opozycyjni. Ci, którzy na temat bycia pod prąd mają wciąż wiele do powiedzenia. Najmłodsze osoby to przedstawiciele rocznika 80 i młodsi, do których należą L.U.C – artysta multimedialny, aktorka Emilia Komarnicka, czy wcielający się chętnie w postaci historyczne Mateusz Damięcki, a także wokalistka Ania Dąbrowska,  Oni najodważniej, w najbardziej otwarty sposób podchodzą do mówienia o tym, czym może być dziś życie pod prąd. Ich o kilka lat starsi koledzy, a wśród nich reżyser Borys Lankosz, kompozytor Paweł Mykietyn, instrumentalista Andrzej Smolik, dziennikarz Michał Figurski, wokalistka Aga Zaryan czy dziennikarz Jarosław Kuźniar, zapamiętali jeszcze ostatnie lata PRLu.  Swoje „bycie pod prąd” najczęściej wiążą z wyborami zawodowymi i tymi najważniejszymi życiowymi. Pokolenie środka w kampanii „Pod prąd” reprezentowali między innymi Jerzy Owsiak, dziennikarz i założyciel WOŚP,  Henryka Krzywonos, działaczka opozycyjna w czasach PRL, Tomasz Raczek krytyk filmowy i publicysta czy Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy, którzy otwarcie opowiadają o postawach przeciwstawiania się władzy w okresie PRLu, byciu w opozycji, działaniu pod prąd obowiązującemu systemowi. Otwarcie mówią także o rzeczach najprostszych i najważniejszych. Na przykład o rodzinie.

Wszystkie trzydzieści osób, które zaangażowały się w kampanię „Pod prąd” wzięło udział:
* W sesji zdjęciowej.
* Wypowiedziało się na temat bycia pod prąd ‘2011, ich cytaty zostały umieszczone w materiałach prasowych na temat kampanii
* Wzięło udział w nagraniu video
* Ich wypowiedzi, zdjęcia, nagrania wideo zostały umieszczone na stronie www kampanii
* Zostali ambasadorami kampanii, wypowiadając się na jej temat w mediach

2. KARTKI Z WIZERUNKAMI POSTACI WYSYŁANE DO MEDIÓW
W dniu 20 lutego do grupy kilkudziesięciu dziennikarzy trafiły egzemplarze recenzenckie książki „Pod prąd” wraz z materiałami promocyjnymi kampanii. Były to kartki z podobiznami wszystkich 30 osób, które zaangażowały się w dyskusję wraz z profesorem Bartoszewskim. Na każdej kartce znalazło się zdjęcie jednej postaci z tabliczką pod prąd, zaś na jej rewersie cytat na temat życia pod prąd z podpisem każdej z osób zaangażowanych w kampanię. Następnego dnia odbyło się pierwsze ze spotkań promujących kampanię i książkę. Zaś w większości telewizji pojawiły się audycje na temat kampanii.

3. DZIAŁANIA MEDIA RELATIONS
Komunikacja z mediami ogólnopolskimi prowadzona była intensywnie przez konsultantów Go Culture w okresie od połowy lutego do połowy marca 2011 roku. W tym okresie skoncentrowaliśmy się na:
* komunikacji startu kampanii „Pod prąd”
* komunikacji premiery książki „Pod prąd”
* pozycjonowaniu autora – profesora Bartoszewskiego oraz współautora – Michała Komara w mediach
* pozycjonowaniu uczestników kampanii w mediach

W tym okresie na potrzeby działań stworzone zostały materiały takie jak: stylizowane sesje zdjęciowe, materiały wideo, materiały audio (z gotowymi wypowiedziami autorów), gotowe wywiady z autorami oraz kilka informacji prasowych.

Dzięki aktywnym relacjom z mediami, efektem prowadzonych działań było między innymi pojawienie się tematu w: Pytaniu na śniadanie, Kawie czy Herbacie, Polsat news, TVN 24, TVP Info, TVP 1, Superstacji, Polsacie, TVP2 oraz w TVP Polonia, a także w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym oraz we wszystkich najważniejszych stacjach radiowych: Trójce, Dwójce, Jedynce, Czwórce oraz w TOK FM, Chilli Zet, RMF FM, Radiu Zet oraz na wielu prestiżowych i często odwiedzanych stronach internetowych.

Gośćmi audycji byli profesor Władysław Bartoszewski, Michał Komar oraz Izabela Matys z Wydawnictwa Naukowego PWN.

4. SERWIS INTERNETOWY POD PRĄD
Agencja Go Culture była autorem koncepcji oraz odpowiadała za koordynację realizacji serwisu www.podprad.com.pl.
Serwis promujący kampanię zawiera informacje na temat książki, informacje o wszystkich zaangażowanych w kampanię osobach, ich wypowiedzi, filmy z wypowiedziami ambasadorów. Na stronie znalazło się kilkadziesiąt filmów, materiałów specjalnych, wypowiedzi, możliwość zakupu książki, a także materiały specjalne – ma king of, reportaż z sesji zdjęciowej oraz nagrywania materiału video i wywiady z profesorem Bartoszewskim.

5. DZIAŁANIA W MEDIACH SPOŁECZNOSCIOWYCH
Agencja odpowiadała także za prowadzenie fanstrony Pod prąd na facebooku. W okresie od 1.02 do 30.04.2011 roku na fanstronie prowadzone była komunikacja kampanii, informacje na temat zaangażowanych w kampanię ambasadorów, niepublikowane nigdzie indziej materiały, fotografie, materiały wideo, wywiady, prowadzone były konkursy, komunikowane wydarzenia, spotkania itd.
Udało się zgromadzić społeczność aktywną i zainteresowaną tematem.

6. SPOTKANIA Z CZYTELNIKAMI
W okresie od 22 lutego do 30 kwietnia agencja Go Culture była odpowiedzialna za zorganizowanie czterech spotkań w związku z kampanią „Pod prąd”. Spotkania odbyły się: 22.02.2011 w Warszawie i wzięło w nim udział ponad 300 osób, 15.03.2011r. w Krakowie, w spotkaniu udział wzięło około 150 osób. W Łodzi spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem i udział w nim wzięło około 350 osób. Ostatnie odbyło się w Gdańsku 19.04.2011r. i udział wzięło w nim około 150 osób.

Realizacja założonych celów projektu. Skuteczność:
* W okresie zaledwie dwóch miesięcy prowadzonych działań,  w od lutego do kwietnia 2011 łącznie pojawiło się prawie dwieście doniesień medialnych (prasa, radio, TV, Internet), a liczba impresji jakie zostały przez nie wygenerowane (kontakt z komunikatem liczony według wzoru opracowanego rzez IMM) wyniosła  prawie trzy miliony. Wartość komunikatów liczoną w ekwiwalencie reklamowym oszacowano na czterysta tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że mieliśmy do czynienia z kampanią niekomercyjną, a „produktem”, którego dotyczyła była książka, niewspierana jednocześnie żadnymi innymi narzędziami marketingowymi wynik ten przekroczył znacznie początkowe założenia.
* W dniu startu kampanii na jej temat oraz na temat książki powiedziały wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne i radiowe (publiczne oraz komercyjne), zapraszając do rozmowy gości: Władysława Bartoszewskiego, Michała Komara, przedstawiciela Wydawnictwa oraz osoby zaangażowane w  kampanię.
* Niewątpliwym sukcesem kampanii było zaangażowanie w udział tak dużej liczby znakomitych osób w tak krótkim czasie jednocześnie. Obok siebie dla celów komunikacji książki profesora Bartoszewskiego i opisanych w niej idei zaangażowali się ramie w ramie: Jerzy Owsiak, Henryka Krzywonos, Borys Lankosz, Jarek Kuźniar czy L.U.C.

Kampania nagrodzona została Złotym Spinaczen 2011 w kategorii premiera produktu lub usługi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wybierz i posłuchaj