.

Raport wizerunkowy o branży PR - wrzesień 2006

dodano: 
11.10.2006

Autor:

PRoto
komentarzy: 
2

Na podstawie analizy publikacji przygotowano raport wizerunkowy o branży PR, przedstawiający jej obraz w mediach we wrześniu 2006 roku.
 
Opis:
• We wrześniu 2006 ukazało się 129 publikacji poświęconych branży PR. Większość z nich, bo aż 104, stanowiły materiały prasowe. Stacje radiowe wyemitowały 4 wiadomości związane z tematyką public relations, natomiast stacje telewizyjne - 24.
• Puls Biznesu, który w dodatku branżowym opublikował 19 artykułów na temat PR-u, znalazł się na pierwszym miejscu wśród mediów najczęściej poruszających tematykę PR.
• We wrześniu najwięcej materiałów poświęconych public relations dotyczyło PR-u polityczego (37 publikacji) i porad PR (29). Niewiele mniej materiałów dotyczyło PR-u Polski – 22.
• Najwięcej informacji o PR, tak samo jak w poprzednim miesiącu, publikowały media o profilu informacyjnym (47,2%) oraz poświęcone tematyce biznesowo - gospodarczej (33,3%).
• Z mediów ogólnopolskich pochodziło 79,1% publikacji, pozostałe 20,9% przekazów ukazało się w mediach lokalnych.
• Najczęściej o branży public relations we wrześniu 2006 pisały dzienniki – 53,5% wszystkich publikacji stanowią artykuły z gazet codziennych. Materiały pochodzące z telewizji znalazły się na drugim miejscu i stanowiły 18,6% wszystkich przekazów o PR.
 
Spostrzeżenia:
• Wrzesień przyniósł spadek liczby materiałów dotyczących public relations. Najczęściej poruszanym tematem był PR polityczny oraz porady PR. Aż 80,6% wrześniowych przekazów o branży PR miało wydźwięk neutralny. Wśród materiałów znalazło się 14,7% przekazów negatywnych i 4,6% pozytywnych. Najwięcej przekazów nieprzychylnych dla branży pojawiło się w kategorii PR polityczny – stanowiły one 29,7% przekazów na ten temat.
• We wrześniu 2006 ukazały się 124 publikacje cytujące lub wzmiankujące osoby i firmy w kontekście PR. Część tych przekazów nie jest w całości poświęcona public relations, dlatego ich liczba jest inna niż suma publikacji dotyczących branży PR.
• Spośród osób najczęściej wzmiankowanych w kontekście PR wyróżnia się Piotr Tymochowicz, specjalista ds. kreowania wizerunku, którego wypowiedzi były cytowane przez media ośmiokrotnie. Tylko jeden raz mniej cytowany był Adam Łaszyn z agencji Alert Media Communications.
• Wśród najczęściej cytowanych/wzmiankowanych w kontekście PR agencji na pierwszym miejscu znalazła się, wspominana siedmiokrotnie, agencja Alert Media Communications. Jej prezes Adam Łaszyn kilkakrotnie wypowiadał się na temat Andrzeja Leppera po usunięciu go z rządu. Ponadto przedstawiciele agencji kilkakrotnie poruszali w mediach problematykę wizerunku polityków przygotowujących się do wyborów samorządowych. Sześciokrotnie cytowano agencję On Board PR. Podobnie jak w poprzednich miesiącach wzmianki dotyczyły głównie publikowanych przez nią raportów o branży PR. Na pierwszym miejscu wśród wzmiankowanych w kontekście PR firm, organizacji i instytucji znalazła się Polska Organizacja Turystyczna, o której media pisały trzykrotnie.
 
Informacje i wykresy uzyskane na podstawie analizy:

Wykres 1. Kontekst, w jakim pisano o PR i ocena publikacji


Tabela 1. Najczęściej cytowane/wzmiankowane osoby w kontekście PR


Tabela 2. Najczęściej wzmiankowane firmy, organizacje, instytucje


Tabela 3. Najczęściej wzmiankowane w kontekście PR agencje public relations

 
Wykres 2. Media publikujące informacje o PR


Wykres 3. Zasięg publikacji o PR


Wykres 4. Profil i częstotliwość mediów informujących o PR


Podsumowanie przekazów z okresu styczeń 2005 – wrzesień 2006 r.

Wykres 5. – Liczba informacji o PR w podziale na miesiące (styczeń 2005 – wrzesień 2006).



Opis publikacji:
 
Wizerunek Polski
 
Tematyka wizerunku naszego kraju wciąż pozostaje w kręgu głównych zainteresowań mediów. We wrześniu można było przeczytać zarówno negatywne, jak i dość pozytywne informacje, płynące z sondaży i badań prowadzonych na ten temat. CFO Magazyn Finansistów podał, że zadłużenie skarbu państwa, wysokie bezrobocie, kryzys służby zdrowia i wymiaru sprawiedliwości to dość często wymieniane aspekty polskiego wizerunku za granicą. Równie pesymistyczny wydźwięk miała emitowana na antenie TV Biznes rozmowa Wiktora Legowicza z prof. Krzysztofem Opolskim z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dotycząca niewystarczającej promocji polskiej gospodarki za granicą. Program 2 TVP wyemitował odcinek „Warto rozmawiać” w całości poświęcony wizerunkowi Polski za granicą. Prof. Lena Kolarska-Bobińska, Dyrektor Instytutu Spraw Publicznych, powołała się na badania Instytutu, które pokazują, że obraz Polski poprawił się w Niemczech i we Francji, natomiast pogorszył się obraz elit rządzących Polską i polskiej polityki zagranicznej w mediach zachodnich. Kontrast dla tej informacji stanowi wypowiedź Mirosława A. Boruca, prezesa zarządu Instytutu Marki Polskiej, zamieszczona w artykule opublikowanym przez Magazyn Rynki Zagraniczne: „(…) Polska najlepiej oceniana jest na świecie (…) pod względem jakości rządzenia, a najsłabiej – w kategorii kultury i sztuki. Jest to całkowicie odwrotna percepcja niż w kraju” – zauważa Boruc na podstawie najnowszych badania świadomości Europejczyków.
 
„Karmmy kaczki”

 
We wrześniu media bardzo dużo miejsca poświęciły również tematyce wizerunku Jarosława Kaczyńskiego. Dorota Gawryluk na łamach „Dziennika” uznała, że „(…) już teraz można zauważyć próby zmiękczenia wizerunku premiera. Stał się on bardziej dostępny (ostatnio często wypowiada się dla mediów), jest bardziej cierpliwy i mniej zirytowany”. W ociepleniu klimatu panującego wokół Kaczyńskiego miał pomóc również słynny już pocałunek Jolanty Szczypińskiej, odsuwający niekorzystne dla premiera skojarzenia, o którym pisał tygodnik Wprost. Radio ZET zrelacjonowało spotkanie premiera z dziećmi w Parku Ujazdowskim, podczas którego rozdawał on pluszowe kaczki z niebieską apaszką i emblematem Prawa i Sprawiedliwości, a także wygłosił nowe wezwanie PiS-u: „Karmmy kaczki”, mające być zapewne żartobliwym odwołaniem do haseł przedwyborczych kampanii swoich przeciwników („Polowanie na kaczki” SLD). Na temat tego, czy liderowi PiS-u uda się w ten sposób zmienić wizerunek, wypowiedziała się na łamach Rzeczpospolitej Agata Tyszkiewicz, szefowa agencji Rowland Communications. Jej zdaniem taki zabieg jest nieco „infantylny”. Zwróciła również uwagę na fakt, że kaczka budzi różne skojarzenia, nie tylko ciepłe.
 
Kim jest Andrzej Lepper?

Na temat wizerunku Andrzeja Leppera media pisały dość dużo dopiero pod koniec miesiąca. Wiązało się to przede wszystkim z nagłym usunięciem go z rządu. Zarówno z „Wydarzeń” w telewizji Polsat, jak i serwisów informacyjnych stacji TVN24 można było dowiedzieć się, w jaki sposób „symbol politycznego folkloru” dość konsekwentnie budował wizerunek stonowanego polityka. Polsat podał, że według opinii Brukseli Lepper to człowiek „pragmatyczny, profesjonalny, grzeczny i rzeczowy”. Zdaniem Adama Łaszyna, który wypowiedział się dla TVN24, były minister rolnictwa i wicepremier dość dużo zyskał na „politycznym bałaganie”, jaki zaistniał po wyrzuceniu go z rządu. W tym samym programie Piotr Tymochowicz, który od wielu lat zajmował się kształtowaniem wizerunku Leppera, przyznał, że: „można zmienić wizerunek i ubiór człowiekowi, ale osobowości nie zmienimy. (…) Andrzej Lepper jest ciągle tym samym Andrzejem Lepperem”.
 
Metodologia badania

Analiza obejmuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, jakie pojawiły się w danym miesiącu przy hasłach „PR” i „wizerunek”. Pochodzą one z tytułów aktualnie monitorowanych przez Instytut Monitorowania Mediów (lista jest dostępna na stronie www.instytut.com.pl).
 
Część I – PR w mediach
 
Do analizy wybierane są publikacje, w których umieszczone są informacje:
- o branży PR jako całości,
- traktujące o zmianach w branży (gdy wymienianych jest kilka firm PR i podawane są informacje na ich temat, np. rubryki – nowi klienci),
- o działalności stowarzyszeń lub związków firm PR,
- o akcjach PR na dużą skalę, w które zaangażowane są stowarzyszenia branżowe PR
- dotyczące działów nauki i praktyki PR, np. investor relations, komunikacji wewnętrznej,
- poświecone narzędziom PR, np. konferencjom prasowym, blogom (nawet, jeśli są to teksty po części bazujące na doświadczeniach wyłącznie 1 firmy, np. wywiad)
- o publikacjach (książek, artykułów) lub imprezach związanych z PR,
- opisujące proces kreowania wizerunku przez różne grupy społeczne.
 
W badaniu nie są uwzględniane przekazy:
- opisujące jedną firmę lub agencję PR,
- opisujące konkretną akcję lub kilka akcji PR, społecznych itp.,
- wzmiankujące jedynie tematykę PR,
- zawierające wypowiedzi PR-owców niezwiązane z branżą i działalnością PR,
- dotyczące szeroko rozumianego wizerunku.
 
W badaniu nie są uwzględniane media branżowe poświęcone np. marketingowi, mediom, reklamie i public relations, np. Brief, Piar.pl, Marketing w Praktyce, Press.
 
Część II – Najczęściej cytowane/wzmiankowane firmy i osoby w kontekście PR
 
Do analizy wybierane są przekazy, w których umieszczone są informacje uwzględniane w części I raportu oraz publikacje:
- opisujące jedną firmę lub agencję PR,
- opisujące konkretną akcję lub kilka akcji PR,
- wzmiankujące tematykę PR,
 
Pomijane są natomiast przekazy:
- zawierające wypowiedzi PR-owców niezwiązane z branżą i działalnością PR, w tym wypowiedzi dotyczące promocji firm,
- dotyczące szeroko rozumianego wizerunku.
komentarzy:
2

Komentarze

(2)
Dodaj komentarz
11.10.2006
15:20:43
wiedzacy
(11.10.2006 15:20:43)
w tamtym roku byl rekord we wrzesniu zwiazny z wyborami, tego nie da sie pokonac. ale pewnie bedziemy mieli jeszcze wysyp tych artykulow zwiazany z wyborami samorzadowymi
11.10.2006
15:05:40
Max
(11.10.2006 15:05:40)
po raz pierwszy w tym roku mniej materiałów nt. PR w stosunku do roku poprzedniego! Czyżby nastąpiło znudzenie tematem?
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter


 

Akceptuję regulamin