piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościApple ma zapłacić 1,8 mld euro kary

Apple ma zapłacić 1,8 mld euro kary

Komisja Europejska nałożyła grzywnę na firmę technologiczną Apple – podaje money.pl, powołując się na Politico. Jak czytamy, kara dotyczy złamania prawa Unii Europejskiej w zakresie dostępu do usługi przesyłania strumieniowego muzyki. 

W połowie lutego 2024 roku dziennik „Financial Times” poinformował, że firmie może grozić 500 mln euro kary. Okazuje się jednak, że grzywna może być wyższa. Mowa o 1,8 mld euro – przekazuje źródło. 

Według KE Apple uniemożliwiło Spotify i innym aplikacjom muzycznym informowanie użytkowników systemu iOS o tańszych opcjach płatności, dostępnych poza App Store. Komisja uznała, że stanowi to naruszenie zasad antymonopolowych. Co więcej, KE stwierdziło, że działanie firmy jest niekorzystne dla klientów, ponieważ „nie mogą świadomie podejmować decyzji, gdzie dokonać zakupu” oraz muszą poszukiwać innych ofert poza aplikacją – czytamy dalej.

Jak wyjaśnia źródło, wysoka kara ma być przestrogą dla innych firm, by nie stosowały podobnych rozwiązań. Apple oznajmiło, że dokona zmiany w oprogramowaniu, żeby użytkownicy urządzeń tej marki mogli być informowani o innych metodach płatności.

Firma na swoim blogu poinformowała, że zamierza odwołać się od decyzji KE. „Decyzja została podjęta pomimo braku odkrycia przez Komisję jakichkolwiek wiarygodnych dowodów na szkodę konsumentów i ignoruje realia rynku, który kwitnie, jest konkurencyjny i szybko się rozwija” – źródło przytacza oświadczenie Apple’a.

Dochodzenie rozpoczęto w 2019 roku. Wówczas Spotify stwierdziło, że Apple wyróżnia własne usługi związane z muzyką – przypomina źródło. (af)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj