czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności„O tym się mówi”: temat inwigilacji zdominował lutowe zestawienie

„O tym się mówi”: temat inwigilacji zdominował lutowe zestawienie

Lutowe zestawienie publikacji medialnych o największym zasięgu otwiera materiał Krzysztofa Zasady z RMF FM „Mateusz Morawiecki na pisowskiej »liście Pegasusa«. Służby miały go inwigilować”. Comiesięczny raport „O tym się mówi”, przygotowywany przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET, powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Z informacji, do których dotarł Krzysztof Zasada, wynika, że premier Mateusz Morawiecki miał być jednym z polityków Prawa i Sprawiedliwości inwigilowanych za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus w czasie, gdy nadzór nad służbami sprawowali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Sprawa była szeroko przywoływana i komentowana przez inne media. Wygenerowała 234 powołania, co przełożyło się na zasięg szacowany przez IMM na 17,3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

W lutym na podium również publikacje Gazeta.pl i Onetu

Niewiele mniejszy zasięg od materiału dziennikarza RMF FM uzyskała publikacja o podobnej tematyce Jacka Gądka z redakcji Gazeta.pl. W artykule „Lista Pegasusa krąży po PiS. »Może zacząć rozsadzać partię od środka«” autor twierdził, że na krążącej liście osób podsłuchiwanych znaleźli się również inni czołowi politycy PiS, w tym Marek Suski, Adam Bielan czy Ryszard Terlecki. Na te ustalenia media powoływały się 201 razy, co wygenerowało zasięg blisko 17,3 mln kontaktów z przekazem.

Kwestia inwigilacji zdominowała całe podium lutowego zestawienia „O tym się mówi”, trzecie miejsce przypadło bowiem Jackowi Harłukowiczowi z Onetu za artykuł „Obajtek, CBA i papież. Mamy dowody na to, że szef Orlenu był inwigilowany za rządów PiS”. Dziennikarz opisał kulisy operacji specjalnej o kryptonimie „Vampiryna” prowadzonej wobec prezesa Orlenu przez CBA. Za sprawą tego materiału powstały 62 inne publikacje, a ich łączny zasięg oszacowano na 9,1 mln kontaktów z przekazem.

Na czwartym miejscu znalazł się Szymon Jadczak, którego publikacje niemal na stałe zagościły w TOP 5 raportu „O tym się mówi”. Tym razem dziennikarz Wirtualnej Polski ujawnił, że Platforma Obywatelska przez osiem lat zapłaciła 305 tys. za „analizy politologiczne” przedsiębiorcy, który w serwisie X promował polityków PO i atakował przeciwników politycznych, w tym Szymona Hołownię. Informacje zawarte w artykule „Obrażał Hołownię, atakował przeciwników politycznych. PO zapłaciła mu setki tysięcy złotych” były cytowane w lutym 148 razy, co przełożyło się na zasięg 6,9 mln kontaktów z przekazem.

Lutowe zestawienie zamyka artykuł Dominiki Wielowieyskiej z „Gazety Wyborczej” pt. „Ministerstwo Cyfryzacji zatrudniło córkę Róży Thun. Tusk kazał ją natychmiast wyrzucić, choć jest uznaną ekspertką”. Sytuację w ministerstwie i reakcję premiera szeroko komentowały polskie media, które powoływały się na ustalenia dziennikarki 100 razy, a zasięg publikacji na ten temat IMM oszacował na 6,2 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Metodologia

Raport IMM i Radia ZET „O tym się mówi” opracowano na podstawie monitoringu treści z najbardziej opiniotwórczych mediów z prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przy liczeniu zasięgu nie były brane pod uwagę portale o charakterze agregatorów treści i multiplikacji przekazów, a także źródła własne danej grupy mediowej. Analizie podlegają wybrane gatunki informacyjne i publicystyczne, które charakteryzują się wysoką cytowalnością treści, między innymi artykuły i śledztwa, w tym reportaże. Badanie nie uwzględnia m.in.: wywiadów i rozmów publicystycznych, sondaży, rankingów, a także bieżących newsów. Kryterium decydującym o pozycji w rankingu TOP5 został przyjęty zasięg treści artykułu w publikacjach w innych mediach. Celem projektu jest wskazanie najpopularniejszych publikacji, na które w danym miesiącu najchętniej powoływały się media. Jako kryterium decydujące o pozycji w rankingu przyjęto zasięg* danego tematu po rozpowszechnieniu go w innych mediach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj