Rzeczpospolita pierwsza, Wyborcza i Dziennik walczą

dodano: 
29.11.2006
komentarzy: 
0

W październikowym rankingu Instytutu Monitorowania Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” zwyciężyła Rzeczpospolita. Cytowano ją 1258 razy, najczęściej w przeglądach prasy, w kontekście polityki oraz ekonomii, rynku i finansów. Ostra rywalizacja toczy się między 2. i 3. miejscem w rankingu, które zajmują odpowiednio Gazeta Wyborcza (1155 cytowań) i Dziennik. Gazety dzieli w październiku zaledwie 5 cytowań. Gazetę Wyborczą przywoływano najczęściej w tych samych kategoriach, co Rzeczpospolitą. Wyborcza była także medium najczęściej cytującym inne środki masowego przekazu. Dziennik zawdzięcza mocną pozycję w zestawieniu powołaniom w przeglądach mediów i w kontekście polityki polskiej. Media chętnie cytowały również doniesienia na temat wykupu mieszkań służbowych po preferencyjnych cenach przez prominentnych działaczy SLD. Czwarte w rankingu Życie Warszawy cytowano najczęściej w przeglądach mediów, w kontekście polityki, afer związanych z A. Gudzowatym oraz w związku z zabójstwem gen. M. Papały i zatrzymaniem E. Mazura. ŻW pozostało liderem mediów lokalnych.
Niespodzianką jest wysokie, piąte miejsce Gazety Polskiej i dziewiąte miejsce Naszego Dziennika – we wrześniu obydwa tytuły znajdowały się poza piętnastką.
Pierwszą lokatę wśród stacji telewizyjnych i wysokie szóste miejsce w ogólnym zestawieniu zajęła telewizja TVN, przywoływana najczęściej w kontekście polityki. Na pozycji lidera pośród stacji radiowych utrzymało się Radio ZET, a pierwsze miejsce wśród mediów internetowych należy do portalu Onet.pl. Magazyn Wprost wygrał rywalizację tygodników opinii. W rankingu ogólnym zajął on jednak dopiero szesnaste miejsce. Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, Gazeta Prawna. Wśród tabloidów zdecydowanie zwyciężył Super Express, wyprzedzając Fakt o 85 powołań.
W październiku media podejmowały m.in. temat współpracy z WSI M. Subotica, afery związanej z zabójstwem gen. M. Papały i aresztowaniem E. Mazura, afery wokół WSI. Były także zainteresowane doniesieniami na temat przeszłości posła J. Bestrego.
Afery stanowiły w październiku około 27 proc. wszystkich cytowań. Wzmianki w przeglądach mediów oraz polityka polska pozostały najczęstszym tematem powołań. Październikowe badanie IMM przeprowadzono na podstawie 6572 przekazów mediowych. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8234 razy (3752 razy w prasie, 2774 w telewizji i 1708 w radiu). Raport październikowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin