środa, 11 września, 2024
Strona głównaAktualnościWiększość Polaków uważa, że pracodawcy nie dbają o ich dobrostan

Większość Polaków uważa, że pracodawcy nie dbają o ich dobrostan

Ponad 3/4 ankietowanych deklaruje, że problemy mentalne często są powiązane ze stresującą pracą – wynika z badania „Dobrostan psychiczny w pracy” przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. 

Z danych NFZ wynika, że w 2021 roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako chorobą główną lub współistniejącą, a w ostatnich 10 latach sprzedaż leków antydepresyjnych wzrosła o 59 proc. Liczby te pokazują, jak duży jest to obecnie problem. 

Współczesny styl życia sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych. Najbardziej narażone na problemy mentalne są osoby wykonujące obowiązki zawodowe w złej atmosferze lub pod dużą presją. Zdrowe miejsce pracy jest w stanie pomóc nie tylko w zmniejszeniu stresu, ale także w poprawieniu ogólnego samopoczucia pracowników. Jest to ważna kwestia, ponieważ aż 3/4 badanych uważa, że pogarsza się ich zdrowie psychiczne oraz zwiększa się niedostępność specjalistów w tej dziedzinie. Podobny odsetek respondentów widzi również rosnące ryzyko depresji jako choroby cywilizacyjnej. 

Trendy wskazują, że pracodawcy coraz częściej sięgają po rozwiązania, które mogłyby poprawić dobrobyt w ich firmie. Aż 65 proc. Polaków nie czuje jednak, aby kadra zarządzająca starała się zadbać o ich dobrostan, a 1/5 z tej grupy wskazuje, że ich przełożony nie przeprowadza żadnych działań na rzecz wspierania zdrowia psychicznego. Blisko 60 proc. badanych jest natomiast zainteresowanych dodatkowym ubezpieczeniem obejmującym opiekę psychiatry bądź psychologa. 

Pracownicy dbający o swoje zdrowie psychiczne są bardziej produktywni. Zmniejsza się także szansa, że doświadczą wypalenia zawodowego, które jest poważnym zagrożeniem. Już 2/3 pracodawców postrzega je jako istny problem społeczny. 

„Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że tylko 14 proc. przedstawicieli firm deklaruje podejmowanie działań wspierających zdrowie psychiczne pracowników. Jednakże, te organizacje, które decydują się na taki oto krok, robią zdecydowanie więcej niż dotychczas: już ponad 1/3 z nich oferuje bezpłatne konsultacje psychologiczne. Warto dodać, że ankietowani pracownicy oczekują także tzw. miękkich działań, np. rozmowy, odpowiedniego traktowania czy dobrej atmosfery. Dlatego istotne jest, aby pomoc odbywała się wielotorowo, a troska o zdrowie psychiczne trwała przez cały rok, nie tylko przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego” – mówi Anna Kwiatkowska, menedżerka ds. rozwoju produktów grupowych w Nationale-Nederlanden. (ao)

O badaniu: Raport „Dobrostan psychiczny w pracy” opracowany przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden został oparty o wyniki reprezentatywnego badania ilościowego. Wywiady zostały przeprowadzone przy użyciu techniki CATI na firmach (N = 301) i CAWI na pracownikach w wieku 16+ (N = 1051). Badanie przeprowadzono w okresie od 5 do 23 stycznia 2023 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj