.

 

Zakaz TikToka w USA staje się faktem?

dodano: 
14.03.2024
komentarzy: 
0

Przedstawiciele rządu w Stanach Zjednoczonych uchwalili ustawę, która może doprowadzić do zakazu TikToka w USA – podaje bbc.com. Jak czytamy, ByteDance, chińska spółka macierzysta serwisu społecznościowego, miałaby sześć miesięcy na sprzedaż pakietu kontrolnego. W przeciwnym razie rząd zablokuje aplikację w kraju. 

Według źródła, mimo że ustawa została poparta znaczącą większością głosów, musi ona przejść jeszcze przez Senat i zostać podpisana przez prezydenta. Dopiero wtedy dokument ten stanie się obowiązującym prawem. Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, zapowiedział jednak, że gdy tylko ustawa zostanie zaakceptowana przez Senat, on podpisze ją bez wahania. 

W takim wypadku ByteDance musiałoby ubiegać się o zgodę chińskich urzędników, aby zakończyć przymusową dezinwestycję. Pekin obiecał się temu sprzeciwić – czytamy. 

Mike Gallagher, republikanin z Wisconsin i współautor ustawy, podkreślił, że Stany Zjednoczone nie mogą „podjąć ryzyka posiadania dominującej platformy informacyjnej w Ameryce kontrolowanej lub będącej własnością firmy, która jest zobowiązana wobec Komunistycznej Partii Chin" – dowiadujemy się. 

Największą obawą USA jest fakt, że chińskie firmy podlegają ustawie o bezpieczeństwie narodowym, która wymaga od nich udostępniania danych rządowi na żądanie. TikTok próbował przekonać organy regulacyjne, że informacje dotyczące 150 mln użytkowników z USA są bezpieczne i zostały oddzielone od pracowników w ByteDance w Chinach. Shou Zi Chew, dyrektor generalny aplikacji, zapewniał, że platforma jest „wolna od manipulacji z zewnątrz”.

Śledztwo przeprowadzone w styczniu 2024 roku przez Wall Street Journal wykazało jednak, że system był „porowaty”, a dane użytkowników były nieoficjalnie udostępniane między TikTokiem w USA a ByteDance w Chinach – informuje bbc.com.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone nigdy nie znalazły dowodów na to, że TikTok zagraża bezpieczeństwu narodowemu, nie przestały dręczyć serwisu.

„Tego rodzaju zastraszające zachowanie, które nie może wygrać w uczciwej konkurencji, zakłóca normalną działalność biznesową firm, niszczy zaufanie międzynarodowych inwestorów do środowiska inwestycyjnego i szkodzi normalnemu międzynarodowemu porządkowi gospodarczemu i handlowemu” – dodał rzecznik, cytowany przez źródło. (ao)

Źródło:

bbc.com, US House passes bill that could ban TikTok nationwide, Bernd Debusmann, Matt Murphy & Natalie Sherman, 14.03.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin