piątek, 5 grudnia, 2025
Strona głównaArtykułyGlobalna wizja przyszłości PR i komunikacji – podsumowanie IPREX AGC25

Globalna wizja przyszłości PR i komunikacji – podsumowanie IPREX AGC25

Podczas tegorocznej konferencji Annual Global Conference (AGC25) liderzy agencji zrzeszeni w ramach międzynarodowej sieci IPREX spotkali się, by porozmawiać o przyszłości branży public relations. W dniach 14-16 maja 2025 roku Miami stało się swoistym centrum globalnej debaty na temat PR-u i komunikacji. Ponad 50 ekspertów z branży starało się wspólnie pomówić o nowych kierunkach rozwoju komunikacji w erze cyfrowej transformacji, sztucznej inteligencji oraz rosnącej potrzeby autentyczności.

Najważniejsze wyzwania w branży i globalna perspektywa

Tegoroczna konferencja skupiała się na najważniejszych wyzwaniach i trendach w branży. Podczas IPREX AGC25 omawiano m.in. następujące zagadnienia:

  1. Integracja po fuzjach i przejęciach: eksperci – Frank Buscemi (MBE Group) i Sara Johnston (DH) – zwracali uwagę, jak ważne jest określenia misji, wizji i wartości po przejęciu, inwestycji w zasoby HR oraz eliminacji mentalności „my kontra oni”. W tym kontekście podkreślali oni, że kluczowy jest czas, a o wskazane elementy powinno się zadbać już od pierwszego dnia „nowej rzeczywistości”.
  2. Autentyczne przywództwo: Adrian Crawford zachęcał uczestników do refleksji nad własnym stylem zarządzania, podkreślając jednocześnie, że skuteczne przywództwo opiera się przede wszystkim na trzech filarach – samoświadomości, odporności i autentyczności.
  3. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w PR: podczas konferencji dyskutowano również o roli AI w monitorowaniu mediów, automatyzacji procesów oraz podejmowaniu strategicznych decyzji. Eksperci zwracali uwagę na potrzebę adaptacji do nowych technologii w celu utrzymania konkurencyjności.
  4. Strategiczne pozycjonowanie agencji: Jonathan Saatchi z MC2 w swoim wystąpieniu podkreślał, że często nie chodzi o zmianę tego, co robimy, lecz o sposób, w jaki o tym mówimy. Zdaniem eksperta reframing wartości agencji może znacząco wpłynąć na jej postrzeganie na rynku.
  5. Znaczenie badań i danych: Amanda Schuneman z Mower Agency przedstawiła, jak wykorzystanie danych z badań, takich jak trackery marki czy analizy retencji, może przekształcić opinie w skuteczne strategie komunikacyjne.

Konferencja IPREX AGC25 w Miami była okazją nie tylko do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń, lecz także do zacieśnienia relacji między partnerami z różnych części świata, co – zdaniem ekspertów – jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się środowisku komunikacyjnym.

Na co podczas konferencji IPREX AGC25 zwracali uwagę eksperci?

Harri Kammonem, CEO Manifesto (Helsinki), jest zdania, że konferencja wyraźnie pokazała, w jaki sposób globalne zmiany gospodarcze i polityczne wpływają obecnie na działalność agencji komunikacyjnych. Ekspert zwrócił uwagę, że wielu klientów – szczególnie na rynku amerykańskim – wstrzymało swoje inwestycje w komunikację, oczekując na większą jasność w sprawie sporów celnych. Jednocześnie okazało się, że uczestnicy konferencji są zgodni co do tego, że obecne czasy wymagają od firm bardziej przejrzystej i jakościowej komunikacji. „Na rynku przechodzącym radykalne zmiany komunikacja – zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna – staje się jednym z kluczowych atutów konkurencyjnych firm” – podkreśla ekspert.

„W branży agencji komunikacyjnych trwa również proces konsolidacji, szczególnie w Europie. Różni gracze, tacy jak fundusze private equity, budują większe sieci agencji komunikacyjnych, a w najbliższym czasie zobaczymy przejęcia i fuzje agencji w różnych krajach. Ma to szczególne znaczenie w czasach niestabilności gospodarczej i politycznej, które stawiają przed agencjami komunikacyjnymi liczne wyzwania” – zwraca uwagę Kammonem.

Harri Kammonem, CEO Manifesto

Karsten Hoppe, Founder & CEO of TDUB Kommunikationsberatung (Hamburg), zwraca uwagę, że w Miami prowadzi się wiele rozmów, zwłaszcza z amerykańskimi członkami IPREX, na temat DEI. Ekspert jest zdania, że temat ten to ogrom pracy dla specjalistów PR, a ze względu na to, że wiele międzynarodowych firm ma swoją siedzibę w USA, zmiany te znacząco wpłyną również na komunikację w Europie.

„Wiele firm odchodzi od upolitycznionych pojęć związanych z DEI, jednocześnie zachowując te same inkluzywne praktyki biznesowe. Powód jest łatwy do zrozumienia: mimo że niepewność prawna i sprzeciw polityczny sprawiły, że niektóre firmy działają ostrożniej, nie zmienia to zasadniczych powodów biznesowych, dla których DEI ma znaczenie” – wyjaśnia Hoppe.

Ekspert zwraca również uwagę, że szczególnie młodsze pokolenia wciąż bardzo wysoko cenią miejsca pracy oparte na równości i inkluzywności. „Jeśli chcesz przyciągnąć ten talent, nie możesz nagle zawrócić i obrać odwrotnego kierunku. Autentyczność i reputacja to niezwykle cenne aktywa, budowane często przez wiele lat, a nawet dekad” – podkreśla.

„Wyzwanie polega dziś mniej na zmianie polityki, a bardziej na odpowiednim operowaniu językiem i retoryką, tak by zobowiązania DEI były zrozumiałe i trafiały do odbiorców, nie polaryzując kluczowych interesariuszy. Ten zmieniający się krajobraz to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla tych, którzy potrafią przeprowadzić swoich klientów przez przemyślane i strategiczne repozycjonowanie” – tłumaczy ekspert.

Karsten Hoppe, Founder & CEO of TDUB Kommunikationsberatung

Jakub Zajdel, CEO More communications agency, jest zdania, że IPREX AGC25 to wydarzenie, które pokazało, że przyszłość komunikacji nie leży wyłącznie w technologii i AI, ale w autentycznym przywództwie, strategicznym myśleniu i odwadze w budowaniu kultury organizacyjnej, która realnie wspiera różnorodność. „Amerykańskie agencje – mimo rosnącej presji politycznej wobec inicjatyw DEI – świadomie dostosowują środowisko pracy do potrzeb osób neuroatypowych, traktując inkluzywność nie jako trend, ale jako fundament dobrego zespołu. To lekcja, którą warto w niedalekiej perspektywie przenieść na grunt europejski” – zwraca uwagę ekspert.

Zajdel zwraca również uwagę, że w obliczu nowej rzeczywistości coraz większy nacisk kładzie się na dostarczanie wymiernych efektów. „Zarządy oczekują twardych dowodów na postęp, a nie tylko deklaratywnych działań. Dlatego właśnie strategie oparte na danych zyskują na znaczeniu, umożliwiając organizacjom ukazanie rzeczywistego wpływu prowadzonych działań” – wyjaśnia.

„Na konferencji pojawiły się również wystąpienia, które zwracały uwagę nas – liderów agencji komunikacyjnych – na znaczenie troski o własny dobrostan i kondycję psychiczną. Zrozumienie i akceptacja zarówno swoich atutów, jak i ograniczeń to fundament skutecznego przywództwa i rozwoju kompetencji liderskich” – twierdzi CEO More communications agency.

Jakub Zajdel, CEO More communications agency

IPREX Academy: inwestycja w przyszłość liderów

W ramach konferencji zaprezentowano również nową edycję programu IPREX Academy – czyli dziewięciomiesięcznego kursu dla przyszłych liderów PR. Program łączy szkolenia z zakresu zarządzania, strategii komunikacyjnej i przywództwa, oferując uczestnikom praktyczne doświadczenia w międzynarodowych projektach.

Jakub Zajdel, CEO More communications agency

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj