Allegro zdecydowało się na uruchomienie handlu alkoholem. Zapowiedź sprzedaży wyrobów alkoholowych na aukcjach internetowych pojawiła się już jesienią ubiegłego roku. Wówczas pomysł spotkał się z falą krytyki i ostatecznie wycofano się z niego. Teraz Allegro postanowiło jednak wdrożyć plan w życie, ale… bez rozgłosu. Mimo to wiadomość szeroko obiegła internet, a konsumenci są krytyczni wobec nowej oferty.
Po raz pierwszy platforma próbowała umożliwić sprzedaż alkoholu online w październiku 2024 roku. Ogłoszona wówczas usługa pilotażowa została jednak anulowana jeszcze przed startem. Powodem w dużej mierze była zdecydowana reakcja konsumentów. Ponadto próba wprowadzenia alkoholu do oferty Allegro zbiegła się czasowo z głośną sprawą „alko-tubek”. Pojawienie się w sklepach alkoholu w saszetkach przypominających opakowania musów owocowych wywołało bowiem nie tylko ogromne oburzenie społeczne, lecz także debatę publiczną na temat sprzedaży alkoholu w Polsce. Sprawą zainteresowali się też politycy, co zaowocowało chociażby zmianami w prawie w kwestii opakowań, w jakich alkohol może być dopuszczony do sprzedaży. Pod lupą znalazła się również ustawa o wychowaniu w trzeźwości.
Czytaj więcej: Producent musów owocowych oferuje alkohol w tubkach. W sieci zawrzało
Alkohol w tubkach wycofany z rynku. Powodem reakcja konsumentów?
Allegro zrezygnowało wówczas z wprowadzenia internetowej sprzedaży alkoholu na platformę. Swoją decyzję spółka tłumaczyła następująco: „Jako firma z 25-letnim doświadczeniem w branży e-commerce, podchodzimy do biznesu odpowiedzialnie i dbamy o bezpieczeństwo zakupu i sprzedaży produktów. Będziemy uważnie obserwować aktualną sytuację i nadchodzące zmiany legislacyjne. Na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach dotyczących sprzedaży i zakupów alkoholu na Allegro”.
Kilka miesięcy po rezygnacji z pomysłu spółka zdecydowała się jednak na wprowadzenie sprzedaży alkoholu na platformie. Tym razem bez rozgłosu. O tym, że największy polski e-commerce zaczął umożliwiać sprzedaż i kupno alkoholu, poinformowali internauci. Paweł Chodkiewicz, ekspert w zakresie marketplace i e-commerce, w obszernym wpisie na LinkedInie napisał: „Allegro – monopolista, a teraz monopolowy”.
Źródło: linkedin.com/paweł-chodkiewicz
Ekspert zwrócił uwagę, że Allegro do tej pory reklamowało się jako „rodzinna platforma” – spółka publikowała chociażby świąteczne reklamy w tym duchu czy szeroko informowała o wspieraniu akcji charytatywnych. Zdaniem Chodkiewicza, stoi to w wizerunkowej sprzeczności ze sprzedażą alkoholu. „W kraju, który ewidentnie boryka się z problemem alkoholowym, gdzie organizacje od lat walczą, by nie było reklam, by nie było propagowania picia, Wy – sumienie polskiego e-commerce – zaczynacie szukać obrotu w alkoholu?” – zwraca się z apelem do spółki. „Osiągnęliście poziomy żenady i absurdu” – w gorzkich słowach pointuje pomysł Allegro.
Konsumenci w licznych wpisach i komentarzach odnoszą się do nowej usługi Allegro. Duża część komentujących krytykuje ruch spółki. Wejście do tej rynkowej niszy platformy, która liczy około 20 mln użytkowników, postrzegają jako swoistą promocję alkoholu. Uważają ponadto, że dostępność usługi może wpłynąć na popularność zakupów alkoholu za pomocą internetu, co z kolei może przełożyć się na szerzenie alkoholizmu w kraju. Pojawiają się też domysły, że Allegro rozszerza asortyment, by skuteczniej walczyć o polskiego klienta z chińskimi serwisami. „Liczy się tylko zysk dla akcjonariuszy” – komentują internauci.
Jakie są zasady sprzedaży alkoholu na Allegro?
Internetowa sprzedaż alkoholu podlega oczywiście ograniczeniom. Według ustawy o uchowaniu w trzeźwości, sprzedawca powinien weryfikować, czy osoba, której sprzedaje alkohol, jest pełnoletnia i trzeźwa. Allegro zdecydowało się na następujące rozwiązanie: po wybraniu kategorii Alkohole, pojawia się informacja o wejściu do Strefy Alkoholi. Aby przejść dalej, kupujący musi się zalogować się oraz wyrazić zgodę na regulamin sprzedaży.

Źródło: allegro.pl
Allegro podkreśla ponadto, że produkty z tej kategorii są też objęte specjalną usługą kurierską. Polega ona na dostawie do rąk osoby pełnoletniej, uwzględniając weryfikację kodu PIN i wieku. W regulaminie sprzedaży wyrobów alkoholowych na Allegro zawarty został m.in. zapis informujący o tym, że kupujący musi być trzeźwy i mieć ukończone 18 lat.

Źródło: allegro.pl
Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób spółka zamierza weryfikować te dane. „Bardzo ciekawa forma weryfikacji wieku. Dobrze że napisali że musi być trzeźwa, zastanawiam się kiedy w Inpoście będą kurierzy z alkomatem jeździli” – pisze jeden z internautów.
Jak przekazuje firma, „kurier nie przekaże przesyłki osobie, której zachowanie wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości”. „Kupujący nie może skorzystać z innych form dostawy niż ta oferowana w ramach Umowy Organizacji Dostawy, w tym nie jest możliwe wybranie opcji dostawy do automatu paczkowego” – podkreśla Allegro. „Nie ma też przy kupnie alkoholu na Allegro możliwości natychmiastowej dostawy ⎼ w odróżnieniu od standardowych sklepów spożywczych czy popularnych platform quick-commerce, dostawa nastąpi najwcześniej w ciągu dwóch dni” – tłumaczy spółka.
Na ten moment za oferty sprzedaży alkoholu na platformie odpowiada tylko jeden sprzedawca.
Dlaczego Allegro zdecydowało się na wprowadzenie handlu alkoholem mimo krytyki?
Konsumenci zastanawiają się, co skłoniło platformę do zmiany decyzji dotyczącej uruchomienia usługi sprzedaży alkoholu online. Pojawia się również wiele pytań na temat tego, dlaczego jej start nie został publicznie ogłoszony przez firmę.
Redakcja PRoto.pl zapytała spółkę o interesujące internautów kwestie. Biuro prasowe Allegro przekazało, że pilotaż uruchomiono w kwietniu 2025 roku i obecnie biorą w nim udział jedynie „wybrani, doświadczeni sprzedający, którzy działają na podstawie odrębnych umów z Allegro”. Ponadto ⎼ jak podkreśla firma ⎼ mogą oni oferować jedynie ściśle określony asortyment ⎼ wyłączone są z niego m.in. małe pojemności alkoholu oraz piwa.
„Zdecydowaliśmy się uruchomić pilotaż sprzedaży produktów alkoholowych, zwracając szczególną uwagę na zagwarantowanie bezpieczeństwa zakupów i dostaw. Nasza platforma jest gotowa, aby sprzedaż odbywała się zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a cały proces został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć dostęp do tej kategorii osobom niepełnoletnim” – tłumaczy firma. „Dostęp do asortymentu jest możliwy jedynie dla pełnoletnich użytkowników i dodatkowo wyłącznie po zalogowaniu i zaakceptowaniu warunków regulaminu. Ponadto, po kilkunastu minutach braku aktywności w kategorii, oferta alkoholi jest zasłaniana, a klient zobaczy ponowną prośbę o potwierdzenie wieku” – czytamy w przekazanym komunikacie.
Ponadto spółka zapytana o brak komunikacji na temat rozszerzenia asortymentu podkreśla, że „kategoria alkoholi na Allegro była i jest całkowicie wyłączona z wszelkich kampanii marketingowych”. „Prowadziliśmy i prowadzimy jedynie działania informacyjne. Z uwagi na zamknięty charakter trwającego pilotażu komunikacja trafiała do wąskiej grupy sprzedających. Tak ograniczony pilotaż ⎼ który ma potrwać kilka miesięcy ⎼ umożliwia nam lepszą kontrolę nad procesem zakupowym i szybkie wdrażanie usprawnień w tym wczesnym etapie projektu” ⎼ przekazało biuro prasowe Allegro. (kn)
Źródło: allegro.pl/ Biuro prasowe Allegro/ linkedin.com