środa, 16 października, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościFundusz Żubra wspiera wykup terenów wokół Biebrzańskiego Parku Narodowego

Fundusz Żubra wspiera wykup terenów wokół Biebrzańskiego Parku Narodowego

Wraz z początkiem września 2024 roku poinformowano o wykupie gruntów wokół Biebrzańskiego Parku Narodowego. Fundusz Żubra wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze angażują się w powiększanie naturalnego siedliska zagrożonych gatunków zwierząt.

Czytaj także: Marka Żubr wspiera Biebrzański Park Narodowy – PRoto.pl

Biebrzański Park Narodowy zamieszkiwany jest przez dziesiątki gatunków dzikich zwierząt. Tereny, na których w tym roku skupiają się działania Funduszu Żubra i Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, są siedliskiem m.in. łosi i wilków. Ponadto jest to obszar lęgowy dla żurawi, a na terenach sąsiednich pojawiały się także żubry. Dolina Biebrzy stanowi przyrodniczy skarb na skalę europejską i jest jedną z ostatnich niezniszczonych przez człowieka dolin w Europie.

Dzięki wsparciu funduszu planowane jest powiększenie tego obszaru łącznie o 47,42 ha. Jeszcze w tym roku obszar Biebrzy zostanie powiększony o 29,42 ha – poinformowano w komunikacie prasowym.

Na działania wspierające bioróżnorodność i ochronę dzikich gatunków Fundusz przeznaczył w tym roku milion złotych. Środki przeznaczone na wykup gruntów w otulinie parku narodowego pozwolą również na utworzenie mikrorezerwatów i zabezpieczenie obszarów leśnych, które są istotne dla tworzenia bezpiecznych siedlisk i odbudowy populacji rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

„Skupiamy się na »otulaniu« doliny Biebrzy i ochronie siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt na tych terenach – wykupujemy grunty okalające park narodowy, ale niebędące w jego granicach. To miejsca w otulinie południowej części Basenu Dolnego Biebrzańskiego Parku Narodowego, które są obszarami zasilającymi w wodę całą dolinę Biebrzy. Lasy planowane do wykupu znajdujące się przy krawędzi doliny są bardzo istotne dla odpowiedniego zatrzymywania tej wody na terenie doliny oraz kluczowe dla wielu gatunków chronionych zwierząt” – przekazał Radosław Michalski, Prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, w komunikacie prasowym.

Fundusz Żubra działa od 2019 roku. Jego celem jest ratowanie i ochrona dzikiej przyrody w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski, a także edukacja społeczeństwa w tym zakresie. W ramach funduszu wspierane są inicjatywy ekologiczne realizowane we współpracy z instytucjami naukowymi, takimi jak Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, czy organizacjami przyrodniczymi – Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze. Dzięki tym działaniom zabezpieczono już 15 ha „wiecznych lasów”, a ponadto udało się utworzyć 50 mikrorezerwatów. (kn)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj