.

 

Politycy w Wielkiej Brytanii jednak z zakazem TikToka

dodano: 
17.03.2023
komentarzy: 
0

Pod koniec lutego 2023 roku brytyjska minister w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii, Michelle Donelan, stwierdziła, że używanie TikToka powinno być „osobistym wyborem” tamtejszych urzędników.

Czytaj więcej: Wielka Brytania nie zabroni urzędnikom używać TikToka

Jednak 16 marca 2023 roku brytyjscy ministrowie otrzymali zakaz korzystania z chińskiej aplikacji na telefonach i urządzeniach służbowych ze względów bezpieczeństwa – podaje bbc.com. Jak czytamy, tamtejszy rząd obawia się, że chińska władza mogłaby uzyskać dostęp do wrażliwych danych przechowywanych na telefonach polityków.

Minister Oliver Dowden powiedział, że zakaz jest działaniem „zapobiegawczym”, ale wejdzie w życie natychmiast – informuje źródło.

TikTok ponownie zaprzeczył zarzutom, że przekazuje dane użytkowników chińskiemu rządowi – czytamy. Ambasada Chin w Londynie stwierdziła, że posunięcie to było motywowane „raczej polityką niż faktami” – przekazuje bbc.com.

Źródło wskazuje, że premier Wielkiej Brytanii był pod presją parlamentarzystów, którzy chcieli, aby kraj poszedł w ślady Stanów Zjednoczonych oraz Brukseli i zakazał używania TikToka na urządzeniach rządowych.

Minister Grant Shapps, który aktywnie publikuje treści na TikToku powiedział, że „nigdy nie korzystał z aplikacji na urządzeniach służbowych” i zapowiedział, że nie odejdzie z serwisu w najbliższym czasie, chociaż sam zakaz nazwał „rozsądnym” – czytamy dalej.

Brytyjska polityk Nadine Dorries uznała, że usunie aplikację również z telefonu prywatnego i dodała, że według niej „wszyscy posłowie powinni zrobić to samo” – podaje źródło.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zapowiedziało, że będzie nadal korzystać z aplikacji „w celu promowania pracy sił zbrojnych i komunikowania poparcia dla Ukrainy”. Dodano, że wrażliwe dane są „przechowywane w osobnym systemie” – dowiadujemy się dalej. (bs)

Źródło:

bbc.com, Chas Geiger & Zoe Kleinman, TikTok: UK ministers banned from using Chinese-owned app on government phones, 16.03.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin