niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościWłochy chcą ograniczyć liczbę pijanych kierowców. Projekt pilotażowy już ruszył

Włochy chcą ograniczyć liczbę pijanych kierowców. Projekt pilotażowy już ruszył

Matteo Salvini, włoski Minister Infrastruktury i Transportu, ogłosił nową strategię walki z nietrzeźwymi kierowcami. Aby powstrzymać ich przed wsiadaniem do samochodu po alkoholu, proponuje wprowadzenie darmowych taksówek – informuje sukces.rp.pl.

Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu cytującego dane włoskiej policji wynika, że w prawie 9 proc. kolizji, w których ucierpieli ludzie, brał udział co najmniej jeden kierowca będący pod wpływem alkoholu. Oznacza to prawie pięć tysięcy wypadków tego rodzaju rocznie – czytamy. 

Jak podaje źródło, Salvini postanowił podjąć próbę ograniczenia wypadków z udziałem pijanych kierowców. We wpisie na platformie X, czyli dawnym Twitterze, poinformował, że udało się stworzyć projekt pilotażowy mający na celu powstrzymać tych, którzy wypili za dużo, przed wsiadaniem za kierownicę. 

Każda osoba wychodząca z lokalu imprezowego biorącego udział w projekcie, która będzie chciała wsiąść do samochodu, zostanie przebadana alkomatem. Jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy legalny limit, pracownik klubu zadzwoni po taksówkę. Pojazd za darmo odwiezie do domu zarówno nietrzeźwego kierowcę, jak i wszystkich jego pasażerów – czytamy. 

[[{“fid”:”76750″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”,”field_file_image_alt_text[und][0][value]”:”Wpis Matteo Salviniego na platformie X”,”field_file_image_title_text[und][0][value]”:”Źródło: twitter.com/matteosalvinimi”},”type”:”media”,”attributes”:{“alt”:”Wpis Matteo Salviniego na platformie X”,”title”:”Źródło: twitter.com/matteosalvinimi”,”class”:”media-element file-default”}}]]

Źródło: twitter.com/matteosalvinimi

Źródło informuje, że projekt pilotażowy ruszył w sobotę 5 sierpnia i potrwa do połowy września. Zaangażowano w niego sześć lokali imprezowych rozsianych po całym kraju. Gdy projekt dobiegnie końca, rozpocznie się etap oceny, od której zależą jego dalsze losy. 

Jak czytamy, Matteo Salvini na swoim koncie na X wspomniał również, że pomysł powstał podczas rozmów z influencerami i twórcami internetowymi. Projekt zostanie sfinansowany przez włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu. 

Pomysł Salviniego spotkał się z poparciem wielu stowarzyszeń właścicieli włoskich lokali rozrywkowych. Pojawiły się także krytyczne głosy, które oskarżają ministra o promowanie nadużywania alkoholu. Inni są natomiast przeciwni przeznaczaniu podatków na tego rodzaju inicjatywy – informuje sukces.rp.pl. (ao)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj