Serial „Gomorrah: The Origins”, prequel kultowej włoskiej sagi kryminalnej, który 1 kwietnia 2026 roku zadebiutował na platformie SkyShowtime, wzbudza kontrowersje w Neapolu – opisuje kultura.onet.pl. Jak czytamy, mieszkańcy i artyści zarzucają produkcji powielanie stereotypów i szkodzenie wizerunkowi miasta.
Przestępczość na pierwszym planie
Nowa seria przenosi widzów do 1976 roku, ukazując nastoletniego Pietro Savastano stawiającego pierwsze kroki w świecie przestępczym na neapolitańskich przedmieściach – przypomina źródło. Podkreślenie wątku przestępczego spotkało się ze stanowczym oporem lokalnej społeczności, która walczy o autentyczny wizerunek regionu.
Jak czytamy, pierwsze wyrazy sprzeciwu wobec realizacji prequela pojawiły się w przestrzeni miejskiej już w marcu 2025 roku. Wówczas w Dzielnicy Hiszpańskiej oraz na ulicy San Gregorio Armeno – słynącej z tradycji rzemieślniczych i szopkarskich – zawisły protestacyjne banery, głoszące m.in. „Neapol świata sztuki ma was dosyć”.
Stowarzyszenie Le Botteghe di San Gregorio Armeno, inicjator akcji, głośno sprzeciwia się narzucaniu Neapolowi zniekształconego i brutalnego wizerunku. Organizacja argumentuje, że popularność serialu wypacza prawdziwą kulturę miasta i niweczy wysiłki osób na co dzień promujących lokalną sztukę, rzemiosło i historię.
Prawdziwe oblicze miasta
„Musimy chronić wizerunek miasta i pokazywać je takim, jakie jest naprawdę: jako stolicę kultury, miejsce artystów, myślicieli, rzemieślników i intelektualistów” – podkreśla Vincenzo Capuano, prezes stowarzyszenia Le Botteghe di San Gregorio Armeno, cytowany przez źródło. Dodaje również, że tożsamość Neapolu – miasta gościnności i pomysłowości – nie może być zawłaszczana przez „komercyjne schematy, które napędzają stereotypy”.
Jak zapowiadają organizatorzy w rozmowie z serwisem Napoli Today, którą przywołuje kultura.onet.pl, stowarzyszenie będzie kontynuować działania na rzecz pozytywnego pozycjonowania miasta „Neapol to nie Gomorra. Neapol to kultura, historia i sztuka” – podsumowują. (mb)
Źródło: kultura.onet.pl, Głośny serial o mafii rozsierdził Włochów. „Mamy was dosyć”, 02.04.2026/ Zdjęcie główne: facebook.com/SkyShowtimePL


