sobota, 15 marca, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomości„Zdrowia nie podrobisz” – Ministerstwo Zdrowia rusza z kampanią o fałszywych lekach

„Zdrowia nie podrobisz” – Ministerstwo Zdrowia rusza z kampanią o fałszywych lekach

12 lutego 2025 roku rozpoczęła się kampania społeczna, która ma ostrzegać przed fałszywymi lekami, których głównym źródłem jest internet. Akcja pod hasłem „Zdrowia nie podrobisz” prowadzona jest przez Ministerstwo Zdrowia i inspekcję farmaceutyczną we współpracy z Policją i Polską Agencją Antydopingową POLADA.

Resort zainaugurował kampanię podczas specjalnej konferencji prasowej. Jak wyjaśniono, akcja ma być odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące dostępnych w sieci fałszywych leków. Organizatorzy akcji podają, że połowa leków dostępnych w internecie jest sfałszowanych. Wśród leków na receptę sprzedawanych nielegalnie ponad 90 proc. stanowią te fałszywe. 32 proc. z nich nie zawiera substancji czynnej, 20 proc. zawiera jej mniej lub więcej niż oryginalne leki, a 21 proc. zawiera inną substancję niż zadeklarowana. Wszystko to może zagrażać zdrowiu i życiu.

Źródło: gov.pl/web/zdrowie

Kampania społeczna „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie” ma pomóc zbudować społeczną świadomość niebezpieczeństwa, z jakim wiąże się zażywanie leków z niesprawdzonych źródeł, a także zachęcić do zgłaszania podejrzanych stron odpowiednim organom.

Najbezpieczniejsze jest kupowanie leków w aptece, a w przypadku leków na receptę apteki stacjonarne są jedynym legalnym źródłem – podkreślają organizatorzy kampanii.

„Kupując leki na receptę w aptece, pacjenci zyskują gwarancję otrzymania dawki i postaci leku w pełni zgodnej ze wskazaniem lekarza oraz możliwość konsultacji z farmaceutą. Sprzedaż w internecie leków wydawanych na receptę jest w Polsce zakazana! Online można jedynie zarezerwować lek i odebrać go osobiście w aptece stacjonarnej”– wskazują organizatorzy kampanii. Zachęcają, by sprawdzać, czy punkt, w którym chcemy zakupić leki (stacjonarnie czy online) znajduje się w Rejestrze Aptek.

Autorzy kampanii podkreślają również, że przestępstwem jest odsprzedaż i nieodpłatne przekazywanie leków przez osoby fizyczne – np. tych pozostałych po zakończonej kuracji , po zmarłych członkach rodziny czy pozyskanych w inny, nawet legalny sposób.

Okazuje się, że do najczęściej fałszowanych leków należą preparaty odchudzające, anaboliczne, antykoncepcyjne oraz te stosowane w kardiologii i onkologii. „Handel sfałszowanymi lekami stanowi globalne zagrożenie – według szacunków Interpolu każdego roku umiera nawet 1 milion osób z powodu ich używania” – przekazuje resort zdrowia w komunikacie. Szczególnie narażeni na kontakt ze sfałszowanymi lekami są sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie – dodaje MZ.

Co więcej, producenci i sprzedawcy fałszywych leków mają świadomość, że sprzedają produkt niewiadomego pochodzenia, dlatego – aby uniknąć odpowiedzialności karnej – stosują takie określenia jak np. produkt „kolekcjonerski” lub „do badań”.

Działania w ramach kampanii prowadzone są w kanałach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Policji i POLADA. Ambasadorkami akcji zostały sportsmenki – łyżwiarka szybka Luiza Złotkowska, wicemistrzyni olimpijska z Soczi i brązowa medalistka Igrzysk w Vancouver, oraz kajakarka Justyna Iskrzycka, brązowa medalistka Igrzysk w Tokio. Komunikacja obejmie m.in. grafiki, animacje oraz spoty wideo z udziałem ambasadorek kampanii.

Treści dotyczące kampanii będą także publikowane na profilach ambasadorek. Ponadto przekaz będzie rozpowszechniany w publikacjach dziennikarskich.

Źródło: gov.pl/web/zdrowie

Elementem kampanii jest poradnik poświęcony bezpiecznemu zakupowi leków. Publikacja została zamieszczona na stronach internetowych MZ, GIF i pozostałych partnerów akcji.

Kampania potrwa do 23 lutego 2025.

Fragment poradnika

(mb)

Zdjęcie główne: gov.pl/web/gif

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj